Zálohování dat by se mělo stát nedílnou součástí našich každodenních procesů. A to nejenom v případě výpočetní techniky, ale také v rámci mobilních telefonů. Hodnotu osobních a pracovních dat není radno podceňovat.

Mobilní telefon je zařízením, které nosí v dnešní době každý z nás u sebe. Chytré telefony už dávnou nejsou jen prostředkem pro realizaci telefonního hovoru. S moderními telefony si pořizujete rodinné fotografie, vyřizujeme e-maily, provádíme konferenční videohovory a mnohé další. To je spousta osobních a pracovních dat, o které nikdo nechce přijít. Přesně z těchto důvodů byste neměli podceňovat zálohování dat z mobilních telefonů.

Mobilní telefon iPhone

I když si to většina z vás vůbec nepřipouští, mohou vás v životě potkat různé situace, díky nimž přijdete o svá cenná data. Typickým příkladem je mechanické a softwarové poškození telefonu. Dále je to ztráta telefonu nebo jeho odcizení. V takovém případě je vhodné kromě zálohování řešit také zabezpečení přístupu do mobilního telefonu.

Zálohy dat z mobilu můžete vyřešit dvěma odlišnými způsoby.

  • Online zálohy
  • Offline zálohy

Online zálohování dat

Nejprve se pojďme zaměřit na dnes velice populární metodu zálohování dat z mobilních telefonů. Jak už prozrazuje označení "online", zálohy tohoto typu jsou realizovány prostřednictvím připojení k internetu. Zálohovaná data neleží nikde na vašem disku, ale přesouvají se do cloudového úložiště. Kombinace se zálohami na disku je ale pochopitelně možná.

Cloudové řešení je dostupné pro oba mobilní systémy Android a iOS, jen s drobnými rozdíly. Princip fungování je poměrně snadný. Nově uložená data v mobilním telefonu jsou buď okamžitě nebo až po připojení k wifi přenášena na cloudové servery. Záleží na osobním nastavení. Výhodou takové zálohy je fakt, že je v podstatě stále aktuální. Když tedy dojde k poškození či ztrátě telefonu, můžete si data velice rychle a snadno obnovit. Vše je téměř automatickým procesem.

Zálohování dat mobilního systému Android

Samsung S22

Mobilní telefony se systémem Android jsou spojeny s účtem Google. S pomocí něho se přihlásíte k mobilnímu telefonu a pod tento účet jsou zálohována všechna příslušná data. Standardně je k dispozici 15 GB bezplatného úložiště, které pokrývá data z různých aplikací.

  • Gmail
  • Google Disk
  • Google Fotky
  • Google kontakty
  • Google Keep a mnohé další

Pokud jde o online zálohování na Androidu, standardně se týká všech dat od společnosti Google.

Zálohování dat mobilního systému iOS

Záloha iPhone

Stejným způsobem jsou prováděny online zálohy z mobilních telefonů Apple, respektive z mobilního systému iOS. V tomto případě se v telefonu přihlásíte svým AppleID účtem a budete mít přístup do cloudového úložiště zvaného iCloud. Princip online zálohování je pro jednotlivé aplikace od Apple totožný, jako u Googlu. Data se vám zálohují online a v případě ztráty či poškození telefonu je pohodlně obnovíte po přihlášení na novém mobilním zařízení. Základní tarif iCloud nabízí 5 GB zdarma. Stejně jako u Google, další prostor navíc si můžete zakoupit za měsíční poplatek.

Online zálohování – Alternativy

Pokud se rozhodnete pro novodobé online zálohování dat z mobilních telefonů, nemusíte se spoléhat pouze na primární služby Google a iCloud. Používat samozřejmě můžete i spoustu aplikací třetích strach, které nabízí vlastní cloudové služby pro ukládání dat. Online můžete zálohovat i jiná data. Stejně snadná bude jejich obnova.

Google Disk a úložný prostor na iCloud nejsou těmi jedinými místy, kam si můžete přesunout osobní a pracovní data. Nabízí se ostatní alternativy přinášející úložný prostor zdarma, včetně možnosti nákupu toho dalšího.

  • OneDrive
  • Dropbox
  • Amazon Drive

Vlastní cloudová řešení předkládají svým uživatelům i jednotliví výrobci mobilních telefonů. Typickým příkladem je třeba Xiaomi Cloud, Samsung Cloud a mnozí jiní. S pomocí takových cloudů budete schopni zálohovat především data systémových aplikací, ale také nastavení konkrétního mobilního telefonu. Případná obnova dat bude otázkou velice krátkého času a vy nemusíte zápasit s několikahodinovým nastavováním mobilního telefonu.

Offline zálohování dat

Záloha Samsung

Druhá metoda zálohování dat je spojena se slůvkem "offline". To je celkem jasně vypovídající. Opak online řešení, tedy záloha v rámci níž nepotřebujete připojení k internetu. Pod tímto typem zálohy si můžete představit zkopírování dat z mobilního telefonu do stolního počítače nebo notebooku. Telefon připojíte k výpočetní technice kabelem a zvolíte režim pro čtení a zápis dat. Mnohdy se můžete setkat s označením MTP (Media Transfer Protocol). Výjimkou není ani bezdrátové propojení.

Následně se vám obsah mobilního telefonu zobrazí v počítači stejně, jako složky na připojeném flashdisku. Kopírovat a zálohovat můžete libovolná data. Nebudete ale schopni zálohovat třeba nastavení mobilního telefonu. Nevýhodou tohoto typu zálohy je fakt, že ji musíte provést manuálně. Zároveň asi nebudete mobilní telefon připojovat každý den k počítači. To jsou negativa oproti automatickým online zálohám na cloud. Ani v tomto případě se však neochudíte o náležitá pozitiva.

  • Neukládáte svá osobní a pracovní data na úložiště mimo váš domov, ale k sobě na pevný disk. Data se tak nikde nepohybují po internetu, i když jde o zabezpečená cloudová řešení.
  • K realizaci zálohy není zapotřebí připojení k internetu.
  • Není nutné hradit měsíční poplatky za navýšení kapacity cloudového úložiště.

Každému uživateli mobilního telefonu bude pochopitelně vyhovovat jiný druh zálohování osobních a pracovních dat. Podstatné je to, abyste svá data v každém případě zálohovali. Vsadit můžete i na spojení online a offline zálohování. Obě se budou v mnoha směrech doplňovat.

Mobilní telefon iPhone

Samsung S22

Záloha iPhone

Záloha Samsung