Výpadek elektrického proudu při práci na počítači je velkou nepříjemností. Obvykle přijdete o rozdělanou práci a důležitá data. Takový problém efektivním způsobem vyřeší záložní zdroj UPS.

Aktuální nabídka záložních zdrojů

Záložní zdroje pro výpočetní techniku nesou označení UPS. Zkratka vznikla z anglického spojení Uninterruptible Power Supply neboli nepřerušitelný zdroj napájení. A to je poměrně jasně vypovídající označení. Když dojde k výpadku elektřiny, záložní zdroj zafunguje, a ještě nějaký čas udrží výpočetní techniku v chodu. Vy budete mít dostatek času na uložení práce, ukončení veškerých procesů a regulérní vypnutí stolního počítače či serveru. Rozhodnete-li se investovat do záložního zdroje UPS, musíte vědět, podle čeho vybírat.

Základní typy záložních zdrojů

Dell UPS

Ještě, než se zaměříme na konkrétní parametry záložních zdrojů, je třeba zmínit se o jednotlivých typech. Toto dělení vzniká na základě principu fungování UPS. Setkat se můžete se třemi odlišnými variantami.

  • Offline záložní zdroj
  • Line-Interactive UPS
  • Online záložní zdroj

Offline záložní zdroje poskytují základní ochranu. Jejich nevýhodou je, že na příliš rychlé poklesy napětí v síti nejsou schopny reagovat včas. Pokud však dojde k většímu poklesu, okamžitě nastane přepnutí na záložní akumulátor. V jeho případě ale vzniká častější opotřebení. Ve prospěch hovoří nižší pořizovací náklady.

Line-Interactive UPS je ve své podstatě vylepšenou verzí offline UPS. Může za to použitá technologie AVR neboli automatická regulace napětí. Ta dokáže reagovat na výkyvy napětí v síti daleko pružněji, takže nedochází k tak častému přepínání na akumulátorové napětí. Line-Interactive UPS se hodí do méně stabilních elektrických sítí.

Online záložní zdroj představuje asi to nejsofistikovanější řešení v segmentu UPS. Výpočetní technika je nepřetržitě připojena nejenom do elektrické sítě, ale také k trvalému napájení z baterie. Díky tomu jsou eliminovány jakékoliv výkyvy napětí v síti. Jde o ideální řešení pro hodně citlivá zařízení. Online záložní zdroj se nejčastěji používá v komerčním segmentu, protože pro domácí použití je relativně drahý.

Provedení záložního zdroje

Dell UPS

Od principu fungování UPS můžeme přejít k fyzické podobě takového zařízení. Dopředu byste měli vědět, kde bude záložní zdroj umístěn. Jednu z variant představují klasické UPS. Ty jsou mnohdy označovány jako věžové nebo Tower UPS. Svým vzhledem do jisté míry připomínají stolní počítač. Nezabírají příliš místa, jsou cenově dostupné a využít je můžete v domácnosti i v kanceláři. Určitým negativem může být nižší výkon a méně vstupů.

Druhým typem UPS jsou záložní zdroje do racku. Ve své podstatě se jedná o zásuvné moduly do serverů různých velikostí. Toto řešení je vhodnější pro větší firmy, což se také promítá do výsledné ceny. U volby rackových modelů si nezapomeňte pohlídat velikost UPS. Ta bývá označována zkratkami 1U, 2U a 3U. Číslo definuje, kolik pozic v racku bude záložní zdroj zabírat.

Důležité parametry záložního zdroje

Pomyslný odrazový můstek v případě volby UPS máme za sebou. Nyní je třeba zaměřit se na konkrétní technické parametry, které hrají při výběru záložního zdroje pro výpočetní techniku zásadní roli.

Výkon UPS

Dell UPS rack

Prvním důležitým parametrem je výkon pořizovaného záložního zdroje. Ten je ve své podstatě součtem příkonů všech připojených zařízení na UPS. Neopomínejte na žádné komponenty a periferie, aby nedošlo k poddimenzování výkonu záložního zdroje. Výkon je obvykle udáván ve Wattech známých pod zkratkou W. Obecně platí, že výkon pro domácí prostředí postačuje do 500 W. Pokud chcete záložní zdroje do kanceláře, uvažujte o výkonu do 1 500 W. Větší firemní řešení se pohybují kolem výkonu 4 000 W.

Záložní doba UPS

Záložní doba určuje, jak dlouho bude fungovat výpočetní technika na záložní akumulátor během výpadku elektrického proudu. Někomu bude stačit minuta na to, aby si uložil práci a vypnul počítač. Jiný bude potřebovat pětinásobek nebo desetinásobek takového času. Z logiky věci jasně vyplývá, že tento údaj se pojí s kapacitou akumulátoru. Mimochodem, životnost akumulátoru se odvíjí od využití UPS. Průměrná doba životnosti baterie se pohybuje kolem tří let.

Počet zásuvek

Při výběru záložního zdroje pomýšlejte na to, kolik zařízení k němu připojíte. A to především z hlediska počtu zásuvek, který by neměl být poddimenzován. Jejich počet může začínat na dvou zásuvkách. Výjimkou ovšem nejsou ani UPS s deseti zásuvkami. Svoji roli v tomto směru sehrává také provedení zásuvky.

Ostatní technické parametry a funkce

Dell UPS

Volba záložního zdroje UPS se ovšem týká i některých přidružených věcí, které sekrávají podstatnou roli. Je to například možnost výměny akumulátoru bez odborného zásahu. Praktické může být i prodloužení doby výdrže za pomoci připojení dalšího přídavného akumulátoru. A jaké jiné věci vám mohou přijít vhod?

  • Signalizace – LED indikátory prozrazující, co se právě děje se záložním zdrojem, popřípadě v jakém stavu se nachází. Praktická je i zvuková signalizace.
  • Úsporný režim – Režim, během něhož dochází k úspoře elektrické energie v okamžiku, kdy nekolísá napětí v běžné síti. Mnohdy označovaný ECO mód do určité míry odpojí některé obvody UPS. Takový mód samozřejmě nemá vliv na správnou funkčnost UPS.
  • Studený start – Možnost sepnutí zdroje bez připojeného externího napájecího napětí.
  • Ovládání UPS – K některým záložním zdrojům se lze připojit prostřednictvím kabelu nebo počítačové sítě. Díky tomu je můžete spravovat, nastavovat a mít přehled o funkčnosti a využití. K tomu často slouží nejrůznější softwary.

Dále lze jmenovat ochranu před přetížením, přepěťovou ochranu a filtr proti rušení. Výjimkou není ani ochrana jiných zařízení například prostřednictvím filtru telefonní linky. Záložní zdroj UPS je pomocníkem, kterého při výpadku velmi oceníte.

Aktuální nabídka záložních zdrojů

Dell UPS

Dell UPS

Dell UPS rack

Dell UPS