Operační paměť je nedílnou součástí výpočetní techniky. Málokdo má však povědomí o tom, jak jednotlivé moduly zapojit a jakým způsobem se takové zapojení projeví ve výkonu.

Na úvod všeho se jen stručně zmíníme o tom, co jsou to operační paměti a k čemu vlastně slouží. Ve své podstatě jde o určitý typ pracovní paměti, kam jsou ukládána dočasná data. Operační systém si do tohoto úložiště nahraje potřebná data aplikací, systému apod. Po jejich ukončení dojde k následnému vymazání operačních pamětí. Neslouží tedy k trvalému uložení, ale k tomu dočasnému.

Operačními paměťmi jsou vybaveny stolní počítače i notebooky. Díky vysoké rychlosti předčí ukládání na klasický disk, potažmo rychlejší SSD disk. Neznalí uživatelé o operačních pamětech obvykle vědí, netuší však, jakou mají mít kapacitu, natož zapojení. A právě s tím vším vás nyní podrobněji seznámíme.

Provedení operačních pamětí

Operační paměť

Každý si jistě dokáže představit paměťový modul. Ten se liší nejenom svou velikostí, protože do notebooku přijdou menší verze označované jako SO-DIMM, ale také parametry. Důležitou roli sehrává frekvence, časování a podobně. O tom tento článek ale nebude. My se v první řadě zaměříme na fyzické provedení operačních pamětí. Setkat se můžete se dvěma odlišnými výrazy.

  • Single Rank
  • Dual Rank

Toto označení se týká primárně uspořádání čipů na paměťovém modulu. Rozlišení obou variant je velice snadné. Pokud má paměťový modul čipy pouze na jedné straně, jde o Single Rank. Jestliže disponuje paměťový modul čipy na obou stranách, je to Dual Rank. V tomto směru můžete narazit ještě na další označí.

  • Single Rank jako 1Rx
  • Dual Rank jako 2Rx

Z logiky věci jasně vyplývá, že Dual Rank neboli Double side paměti jsou o něco rychlejší nežli Single Rank. Obecně se udává zrychlení až kolem pěti procent. Rozdíly mezi oběma paměťovými moduly jsou znatelné především u výpočetní techniky s integrovanou grafickou kartou.

Pojmy Single Rank a Dual Rank to u operačních pamětí nekončí, nýbrž začíná. Na výkon pamětí má totiž vliv také to, jakým způsobem jsou zapojené. Pokud jste se někdy podívali do útrob stolního počítače nebo notebooku, jistě jste si všimli, že vybrané modely výpočetní techniky mají hned několik slotů pro operační paměti. Právě s tím souvisí vícekanálové zapojení pamětí promítající se do celkové rychlosti. A jaké výrazy se v tomto směru používají?

RAM paměť
  • Single channel
  • Dual channel
  • Tripple channel
  • Quad channel

Překlad těchto výrazů je celkem výstižný. Single channel je jednokanálové zapojení. Pod ním si můžete představit zapojení pouze jedné operační paměti ve slotu. Pokud však chcete docílit vyšší datové propustnosti, vyplatí se vícekanálové zapojení modulů RAM.

Dual channel je dvoukanálové zapojení, tedy použití dvou paměťových modulů. Vícekanálová zapojení jsou celkem citlivá na volbu těch správných pamětí. V ideálním případě, když jsou oba moduly stejné. Pak je dosaženo té správné a požadované funkčnosti. Rozdíl mezi Single channel a Dual channel je zpozorovatelný například v počítačových hrách a při zpracování grafiky. V takovém případě je rozdíl mezi oběma variantami zapojení celkem znatelný.

O významu slovního spojení Triple channel a Quad channel asi není třeba pochybovat. Jde o tříkanálové a čtyřkanálové zapojení, pro které potřebujete větší množství operačních pamětí. V závislosti na konkrétním použití výpočetní techniky může být nárůst výkonu mezi Single channel a Dual channel až dvojnásobný.

Pokud používáte vícekanálové zapojení modulů RAM, musíte samozřejmě do budoucna počítat s tím, že při obměnách vám mohou některé paměti zbýt.

Vložení nových modulů RAM

Základní deska

V jednom z našich předešlých článků jsme vám prozradili, jaké existují typy pamětí RAM. Nyní ještě doplníme, jak takové paměťové moduly vyměnit. Sloty pro RAM se nachází v blízkosti procesoru na základní desce. V první řadě si pohlídejte, že vkládáte ty správné a podporované moduly. Nejprve odklopte plastové pojistky po krajích, vložte nové paměti a pak pojistky opět zaklapněte. Tím dojde k zajištění operačních pamětí.

Nepodceňujte ani volbu správné kapacity, která do jisté míry souvisí s podporou maximální hodnoty RAM u daného stolního počítače nebo notebooku. Obecně lze říci, že 4 GB paměti RAM jsou vhodné jen na občasné poznámky. Kapacita 8 GB je běžným standardem pro nenáročné uživatele, do kanceláře a při studiu. Vyšší a stabilnější výkon získáte s dvojnásobnou kapacitou 16 GB. Do grafických prací a multimédií se můžete pustit s kapacitou 32 GB a výše.

Využijte maximální potenciál operačních pamětí, potažmo výpočetní techniky. Vsaďte na multi-channel zapojení, které může u integrovaných grafických karet přinést nárůst výkonu 50 % až 70 % a u těch dedikovaných o 5 % až 20 %.

Operační paměť

RAM paměť

Základní deska