Provozujete doma nebo ve firmě NAS server? Pak jistě čas od času potřebujete pořídit nové disky. Měli byste však vědět, po jakém pevném disku sáhnout a na jaké technické parametry se zaměřit.
NAS systémy, potažmo NAS servery jsou dnes naprosto běžnou záležitostí. Populární forma úložiště nachází své pevné místo nejenom ve firmách, ale také v domácnostech. Spousta výrobců této techniky totiž produkuje různé řady NAS systémů. O tom vás ostatně přesvědčí dva velice oblíbení dodavatelé v podobě Synology NAS a Asustor NAS.
V rámci úvodu jen ve zkratce upřesníme, že jde o datové úložiště známé pod plným názvem Network Attached Storage. Povětšinou obsahuje hned několik pevných disků určených pro zálohování a sdílení dat. NAS servery jsou nejčastěji dostupné prostřednictvím sítě LAN, takže k nim můžete přistupovat také z internetu, popřípadě za pomoci speciální aplikace. Systémy NAS se samozřejmě pojí s RAID polem, respektive uspořádáním disků vhodným pro konkrétní ukládání a čtení dat.
Ještě, než se pustíte do výběru pevného disku pro NAS server, měli byste si uvědomit několik věcí a zároveň odpovědět na několik otázek. V první řadě je důležité si uvědomit, že od jakéhokoliv NAS řešení očekává každý maximální spolehlivost. Přece jenom, dochází zde k ukládání mnohdy velice důležitých dat. A jejich poškození nebo ztráta by mohly mít špatné následky.
Maximální spolehlivost disků je tedy pomyslným odrazovým můstkem. Ať už tedy budete hledat pevné disky pro libovolné NAS systémy, vždy se zaměřujte na kvalitní výrobce. Přece jenom, od takového disku se čeká kromě spolehlivosti také dlouhá životnost. Mezi pomyslné favority se zařadí výrobci, jakými jsou Western Digital známý pod zkratkou WD, ale i Seagate nebo Hitachi. Pro NAS systémy jsou obvykle voleny pevné disky vyšších řad vhodných pro takové účely.
U těchto pevných disků pro NAS systémy se můžete spolehnout na patřičnou rychlost, velikost cache paměti, velkou kapacitu a již zmiňovanou dlouhodobou spolehlivost.
Nejprve začneme trochu obecně. Pevné disky pro NAS musí být o spolehlivosti, o tom není žádných pochyb. S ní mimochodem souvisí také kompatibilita. Věc, kterou je třeba si důkladně pohlídat. Každý výrobce NAS systémů uvádí, jaké pevné disky jsou s jeho řešením kompatibilní, takže právě v jejich řadách byste měli lovit a vybírat. Některé společnosti dokonce nabízí i vlastní pevné disky. Ty jsou s daným NAS systémem otestovány, a tak se vám dostane té nejvyšší kompatibility a vyhnete se případným problémům.
Pevnými disky výrobců síťových úložišť se však nemusíte za každou cenu omezovat. Volte výše uvedené kvalitní disky odpovídajících řad, zjistěte si předem nezbytnou kompatibilitu a zacilte na ty správné parametry.
Abyste se při výběru pevného disku pro NAS systémy dopracovali k těm správným parametrům, musíte si nejprve odpovědět na tu nejzásadnější otázku. K čemu vlastně budete NAS server využívat? Ve své podstatně si musíte ujasnit, s jakými operacemi bude NAS systém pracovat. Nabízí se totiž dva odlišné přístupy k datům, z čehož plyne i vhodný výběr pevného disku.
První model přístupu je sekvenční. Ten je vhodný pro zálohování větších souborů, například kamerových záznamů a podobně. Posloupné zálohování, kde hlavní roli sehrávají velké bloky je založeno na jednoduchosti. Z principu samotného přístupu je patrné, že pro takový NAS systém jsou ideální klasické HDD disky.
Opakem tohoto scénáře je náhodný přístup k datům. Zjednodušeně řečeno k datům je přistupováno z více míst od více uživatelů, takže vznikají vyšší desítky přístupů. V takovém případě by klasický HDD disk s mechanickým zápisem a čtením za pomoci speciální hlavičky jistě strádal. Pokud používáte NAS systém tímto způsobem, vhod vám přijdou spíše SSD disky.
Rozdíl mezi oběma variantami je jistě patrný. HDD disky nabízí vyšší kapacitu a nižší přenosovou rychlost, naopak SSD disky mají kapacitu menší, jsou však podstatně rychlejší.
Aby výběr pevných disků pro NAS systémy nebyl příliš jednoduchý, do všeho vstupuje ještě technologie určená k přenosu informací. Jde o data v rámci komunikace základní desky a pevného disku. Ať už je to klasický HDD nebo rychlejší SSD, setkáte se se dvěma výrazy, jimiž jsou SATA a SAS. Dva protichůdné světy s odlišnou přenosovou rychlostí mající vliv na ostatní parametry pevného disku. Pojďme si tedy pevné disky HDD a SSD srovnat v rámci použití SATA vs. SAS z hlediska funkce.
Pro mnohé uživatele je jistě rozhodující cena, která hovoří ve prospěch řešení SATA HDD, naopak nejdražším řešením je SAS SSD. V podobném duchu se line i srovnání kapacity, jíž samozřejmě dosáhnete nejvíce u SATA HDD a SAS HDD. Opakem toho je výkon. Ten jednoznačně hovoří pro SAS SSD pevné disky, jimž jsou v závěsu SAS SSD. Podobný žebříček lze očekávat také z pohledu spolehlivosti, kde SSD vedou před SATA HDD a SAS HDD.
Nyní už se přesuňme ke konkrétnějším technickým parametrům pevných disků pro NAS servery. Jedním z nich je jistě úložiště. Rovnou zapomeňte na kapacity 256 GB a 512 GB, které jsou v dnešních noteboocích a stolních počítačích naprostým standardem. Do NAS systému vkládejte disky s většími kapacitami, jde přece jenom o zálohovací systém a místo, kde budete mít většinu svých osobních a pracovních dat na jednom místě. S tím pracují i výše zmínění výrobci pevných disků pro NAS systémy, kteří nabízí kapacity od 1 TB až po 10 TB. Podle velikosti NAS serveru jich samozřejmě použijete hned několik naráz.
S kvalitou pevného disku jde ruku v ruce také jeho životnost. Ta se pochopitelně odvíjí nejenom od konkrétního disku, ale i jeho využití. Celkovou výdrž u HDD a SSD pro NAS systémy lze hodnotit jako dobrou a mnohdy takové disky fungují déle jak pět let, minimálně 80 % až 85 % z nich. Kvalitní pevné disky se tedy stávají investicí na delší dobu.
Nakonec nepodceňujte takové detaily, jakými jsou například datová propustnost. Ta definuje, jak velké množství dat proteče po síti za jednu vteřinu. Zajímejte se také o to, jaké množství operací je pevný disk schopen poskytovat při čtení a zápisu naráz. Takový údaj je znám pod zkratkou IOPS neboli Input/Output Operations Per Second a do jisté míry vypovídá o výkonu konkrétního pevného disku.
Pokud tedy používáte NAS systém jako datové centrum, zvítězí pravděpodobně datová propustnost nad IOPS. Opakem toho bude server s velkým přístupem uživatelů, kde vítězí IOPS před datovou propustností.
Jestliže vybíráte pevný disk pro NAS systémy, řiďte se jednoduchým heslem, dvakrát měř a jednou řež. Věnujte čas kontrole kompatibility a jednotlivým technickým parametrům pevných disků. Z funkčního hlediska se to rozhodně vyplatí.