Ventilátor ve stolním počítači sehrává jednu z hodně důležitých rolí. Jeho správná volba na základě parametrů a dalších faktorů je doslova zásadní. Zjistěte, jaké možnosti se vám v tomto směru nabízí.

Výkon stolních počítačů je již dlouhá léta na vzestupu. V okamžiku, kdy jednotlivé komponenty generují patřičný výkon, ať už ten výpočetní nebo grafický, vzniká teplo. A právě to je třeba odvádět z počítačové skříně ven, respektive je zapotřebí zajistit dostatečné chlazení jednotlivých prvků. K tomu slouží ventilátory do PC, které v procesu chlazení sehrávají velice zásadní roli.

Lenovo ventilátor

V tomto článku vám prozradíme, jaké parametry jsou klíčové při volbě nového ventilátoru pro stolní počítač. Zjistíte, na co se zaměřit, zda je možné přidat více ventilátorů do PC, jaké jsou možnosti z hlediska umístění a následného zapojení. Zmínka padne také o tom, jak poznat poškozený ventilátor a jak při jeho instalaci postupovat krok za krokem. Dozvíte se zkrátka vše, co je spjaté s chlazením, potažmo ventilátory pro stolní počítače.

Princip fungování ventilátorů

Nejprve se zaměříme na to obecné. Jak vlastně takové chlazení výpočetní techniky probíhá? V jednom z předešlých článků jsme se zmínili o vodním chlazení, které je určitou nadstavbou toho klasického vzduchového. O něm však tento článek pojednávat nebude. Tentokrát se zaměříme na ryzí klasiku v podobě chlazení za pomoci vhodně rozmístěných ventilátorů v počítačové skříni.

Setkat se můžete s různými typy ventilátorů, a tedy i s trochu rozdílným způsobem chlazení. Jedním z nich jsou ventilátory připevněné rovnou k vybraným komponentám, u nichž je zapotřebí zajistit dostatečné chlazení. Typickým příkladem je procesor nebo grafická karta. Pak jsou tu ventilátory starající se o správné proudění vzduchu. Zjednodušeně řečeno, takové ventilátory zajišťují proudění studeného vzduchu dovnitř skříně a zároveň teplý vzduch odvádí ze skříně ven.

Na základě konkrétní počítačové skříně se můžete setkat s možností aplikovat vícero ventilátorů naráz a tím podpořit lepší chlazení počítače. Ventilátory se obvykle aplikují do přední, zadní, boční a horní části šasi. Cílem správného rozmístění ventilátorů je dosažení větrného tunelu. Tzn., že se zvoleným přísunem vzduchu souvisí i adekvátní odvod vzduchu. Proto si při instalaci ventilátoru pohlídejte směr šipky proudění, abyste v konkrétním místě přiváděli vzduch dovnitř a jinde zase ven.

Zde platí jednoduché pravidlo. Nasávacích ventilátorů je vždy méně než těch vyfukovacích. Díky tomu je vytvořen nezbytný přetlak a tím pádem nedochází k nasávání prachu všemi otevřenými otvory v počítačové skříni.

  • Přední část obvykle slouží jako nasávací.
  • Zadní část funguje jako vyfukovací.

Pokud se setkáte se skříní mající vyhrazené místo pro nový ventilátor v horní pozici, nejčastěji jde o další přívod vzduchu. Naopak boční ventilátory pracují jako ty vyfukovací. Jak můžete správně tušit, nákup ventilátorů do PC není jenom o volbě vhodných parametrů, ale také o jejich správném rozmístění a odpovídajícím počtu. Chlazení počítače je zkrátka určitou alchymií, u níž je zapotřebí myslet i na ty nejmenší detaily.

Notebook ventilátor

Vaším cílem při rozmístění ventilátorů musí být vyvarování se nežádoucího podtlaku. Pokud si nejste jisti s volbou nebo počtem správných ventilátorů pro PC, nechte si raději poradit, protože špatně dimenzované ventilátory mohou chlazení PC naopak degradovat.

Kdy je čas na výměnu ventilátoru?

Otázkou samozřejmě zůstává, proč se vlastně pouštět do nákupu a výměny nového ventilátoru? Nejčastěji je to kvůli poškození toho starého, což má negativní vliv na fungování stolního počítače. V tomto případě je však nutné rozlišovat, zda je ventilátor poškozený nebo jen ucpaný prachem.

Z principu fungování ventilátorů je zřejmé, že postupem času dochází k zanášení vnitřních útrob PC prachem. A ten je jedním z úhlavních nepřátel jakéhokoliv chlazení. Začne se usazovat všude v počítači, namotává se na ventilátor a snižuje jeho účinnost. V lepším případě stačí, když sundáte boční kryt počítačové skříně, prach vysajete, popřípadě vyfoukáte stlačeným vzduchem ve spreji. V horším případě může být ventilátor už poškozený nebo zadřený.

To je právě nejčastější závada ventilátoru. Ostatně při otevřené počítačové skříni, aniž byste sahali při zapnutém PC dovnitř, ihned na první pohled vidíte, jaký ventilátor se netočí. V ten moment je nejvyšší čas na jeho obměnu.

Druhou situací vedoucí k nákupu nového ventilátoru do PC je snaha o zlepšení chlazení. K tomu vám může posloužit větší nebo jiný typ ventilátoru, popřípadě přidání dalších. Nyní už se ale pojďme podívat na to, jak vybrat nový ventilátor do PC.

Důležité parametry počítačového ventilátoru

Otevřený počítač

I když na první pohled působí všechny ventilátory do PC podobně, přece jenom se liší v mnoha směrech. Od velikosti, až po detailní technické parametry mající vliv na konkrétní chlazení počítačové sestavy. V následujících řádcích se zaměříme na ty nejzásadnější parametry.

Materiálové zpracování

Pomyslným odrazovým můstkem se stává materiál, z něhož jsou zhotoveny lopatky ventilátoru. V tomto případě je výběr celkem snadný. Buď vsadíte na plast nebo dáte přednost kovu. Je pravdou, že kov je ideálním řešením pro náročnější provozy. Do většiny počítačů však můžete zvolit plastové lopatky ventilátorů, které mají dnes už také dlouhou životnost a jejich pořizovací cena bude nižší.

Velikost ventilátoru

Jedním z těch na první pohled nejzásadnějších technických parametrů ventilátoru bude jeho samotná velikost. O té můžete uvažovat s přihlédnutím k používané počítačové skříni, protože pro něj musí být připravena. Takže volba je do jisté míry ovlivněna tímto, přesto se nabízí.

Existují víceméně tři kategorie velikostí počítačových ventilátorů. Ty nejmenší mají průměr od 20 mm do 80 mm. Najít je můžete primárně v počítačích s omezeným vnitřním prostorem, kde je kladen důraz na úsporu každého kousku místa. Aby takto malý ventilátor dokázat plnit svoji úlohu, musí mít pochopitelně vyšší otáčky. Ventilátory s velikostí od 90 mm už zajišťují přece jenom lepší průtok vzduchu.

Střední třídu tvoří ventilátory 120 mm a 140 mm. Ty patří asi k těm nejpoužívanějším vůbec. Většina počítačových skříní je dimenzována právě na ně. Představují ideální poměr mezi chladícím výkonem a hlučností. Setkáte se s nimi v domácím i komerčním prostředí u PC pro běžné využití.

PC ventilátor

Ventilátory s velikostí 180 mm a 200 mm jsou určeny pro ty, kdo se honí za nejlepším airflow. Jejich aplikování je spjato s vysokou účinností, a proto jsou zaměřeny na náročnější uživatele. Očekávat od nich lze vyšší chladící výkon. Obvykle chladí přetaktované počítačové sestavy nebo ty s vyšším výkonem.

Po přečtení výše uvedených řádků se určitě nabízí konstatování, že čím větší ventilátor, tím lépe. Tato myšlenka ovšem není tak jednoznačná, jak by se mohlo na první pohled zdát. S velikostí se totiž pojí i ostatní technické parametry ovlivňující chlazení a vůbec samotné používání ventilátoru. Je to především počet otáček a hlučnost.

Otáčky ventilátoru

Z logiky věci jasně vyplývá, že čím menší je ventilátor, tím více bude mít otáček, aby bylo dosaženo dostatečného chladícího efektu. Větší ventilátory mají tedy méně otáček a tím pádem i menší hlučnost. Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že větší znamená i více místa v počítačové skříni. Otáčky ventilátoru se pochopitelně zvyšují s rostoucí teplotou v šasi, tedy při vyšším výkonu PC.

Dalo by se říci, že i otáčky jsou jedním ze zásadních technických parametrů ventilátoru. Nejčastěji na ně narazíte pod označením RPM, což je zkratka anglického slovního spojení Revolutions per minute. V závislosti na typu ventilátoru se dopracujete také k možnosti regulovat otáčky svépomocí, respektive díky vhodné aplikaci.

Hlučnost ventilátoru

Hlučnost je tedy ovlivněna již zmiňovanou velikostí ventilátoru, potažmo počtem otáček. Na hlučnost mají ovšem vliv i některé další faktory, mezi něž se řadí kupříkladu tvar lopatek ventilátoru. Ten samozřejmě ovlivňuje účinnost chlazení, zároveň však souvisí s hladinou zvuku.

Nakonec je hlučnost spjata s použitými ložisky. Pokud chcete docílit nižší hlučnosti, vybírejte ventilátory s kluznými ložisky. Ty jsou cenově dostupnější, na druhou stranu mají kratší životnost. Z pohledu délky výdrže jsou na tom lépe kuličková ložiska, která se zase projevují trochu hlasitějším zvukem. Pokud chcete z obou typů ložisek vytěžit to nejlepší, tedy tichý provoz a dlouhou životnost, vsaďte na ventilátory s hydraulickými ložisky. Za ně si ovšem připlatíte.

Ventilátor

Hlučnost je rozhodně parametrem, který byste neměli za žádných okolností podceňovat, protože u počítače můžete sedět i několik hodin denně a uživatelský komfort je zkrátka zapotřebí.

Ostatní parametry ventilátorů

Při pročítání technických parametrů ventilátorů můžete narazit na některé další výrazy, o nichž je vhodné vědět něco více. Typickým příkladem je účinnost související s průtokem vzduchu. Čím vyšší nároky na chlazení máte, tím vyšší by měla být účinnost ventilátoru.

Právě zmiňovaný průtok vzduchu ve své podstatě definuje, kolik ho dokáže ventilátor přemístit za jednotku času. Průtok vzduchu je velice často označován, jako dynamický tlak. Setkat se ovšem můžete i s pojmem statický tlak, který vypovídá spíše o tom, jakou má ventilátor schopnost překonávat odpor.

Ventilátory s podsvícením

Pokud patříte k perfekcionalismům, hráčům počítačových her nebo máte rádi krásné, originální a zajímavé komponenty týkající se výpočetní techniky, můžete vsadit na RGB ventilátory k PC. Jde o produkty s LED podsvícením, které podporují až 16 milionů barev. Tím pádem ovlivníte podobu svého stolního počítače do nejmenšího detailu. Barevný efekt při chlazení, potažmo otáčení ventilátoru bude jistě poutavou záležitostí.

Instalace nového ventilátoru do PC

Pakliže se z jakéhokoliv důvodu dopracujete k tomu, že je třeba vyměnit ventilátor, měli byste zvolit ten správný postup obměny. Zároveň se vám hodí několik praktických rad souvisejících se zapojením. Než se do jakékoliv práce pustíte, vypněte samozřejmě stolní počítač. V ideálním případě ho odpojte od napájení, a ještě jednou stiskněte tlačítko pro zapnutí, kdy dojde k vybití zbytkové energie.

Teprve poté odstraňte boční šasi, vezměte správný typ šroubováku a demontujte starý ventilátor. Ať už nahrazuje větrák poškozený nebo dáváte jiný rozměr, popřípadě ho umísťujete do další části šasi, vždy si ověřte, že je možné konkrétní typ ventilátoru instalovat. Ať už jde o otvory pro uchycení, tak připojení. Ano, napájecí kabely zde sehrávají celkem zásadní roli. Každý ventilátor totiž může obsahovat konektor s odlišným počtem pinů. Od dvou až do čtyř. V rámci komplexnosti prezentovaných informací vás bude jistě zajímat, co jaká barva kabelu vlastně znamená.

Ventilátory
  • Modrý drát – PWM
  • Žlutý drát – Otáčkoměr
  • Černý drát – Zem
  • Červený drát – Napětí

Čím propracovanější model, tím více kolíků na kabelu a tím pádem širší možnosti využití. Všimnout si můžete, že většina základních desek obsahuje konektory pro připojení ventilátorů na různých místech. Pokud se vám samozřejmě nedostává dostatečného prostoru pro připojení dalších ventilátorů, můžete užít adaptér do konektoru MOLEX. Jestliže budete mít ventilátor se čtyřpinovým konektorem, lze ho připojit na třípinový, avšak s jistým omezením, například absence regulace otáček. Po zapojení ventilátoru neopomínejte kabely učesat, respektive stáhnout nebo přilepit páskou k vybraným částem šasi. Zabráníte tak spleti kabelů a tomu, že by se mohly zamotat do ventilátoru.

Po montáži nového ventilátoru je pochopitelně vhodné zkontrolovat jeho funkčnost. To provedete například fyzicky. Po kompletním zapojení a "učesání" kabelů necháte sundanou boční část šasi, zapnete počítač a podíváte se, zda se ventilátor točí a vše funguje tak, jak má. Větráky připojené k základní desce lze sledovat v BIOS, ty zapojené přímo do zdroje nikoliv. Využít však můžete nejrůznějších softwarů, které vám prozradí detailní teploty a účinnost použitého chlazení.