Používáte notebook každý den k práci nebo zábavě? Pak určitě může jevit jisté známky opotřebení a znečištění. Pokud chcete předejít jakýmkoliv problémům, vyčistěte ho a přidejte mu na lepším vzhledu.

Notebook je pro mnohé z nás každodenním pracovním nástrojem. Prostředkem pro hledání informací a prohlížení multimediálního obsahu nejrůznějšího typu. Notebook je zároveň mobilní výpočetní technikou, takže je předpokladem, že ho budete často přenášet, brát s sebou do školy, na pracovní schůzky či kamkoliv jinan. A právě v průběhu této doby může dojít k jeho zašpinění. Na mysli máme nejenom povrchové znečištění, ale zaprášení vnitřních útrob. Pokud chcete, aby váš notebook byl stále v dobré kondici po funkční i vizuální stránce, musíte ho čas od času vyčistit.

Čištění displeje

Stejně, jako jsme vám přinesli návod na to, jak vyčistit PC od prachu, předkládáme vám nyní pár praktických tipů, jak vyčistit notebook. A to kompletně od A až do Z. Začít můžete zvenčí a končit budete uvnitř, včetně softwarového čištění notebooku.

Kdy je ten správný čas na čištění notebooku?

Otázka, na kterou by nemělo být příliš složité odpovědět. Do čištění notebooku byste se samozřejmě měli pustit v okamžiku, kdy jeho vnější vzhled nepůsobí zrovna reprezentativním dojmem. Na mysli máme osahané šasi zvenčí, otisky prstů na displeji, ale také spoustu drobků v klávesnici a podobně. Vlivem nejrůznějších nečistot totiž může docházet ke špatné reakci kláves.

Myslet ovšem musíte nejenom na vnější, ale i na vnitřní znečištění. Největším nepřítelem se pro vás stane prach. To platí dvojnásob, pokud notebook používáte v prašném prostředí, berete si ho na klín při sezení v sedačce nebo do postele. Pak dochází k poměrně rychlému zanášení chladícího systému, což má negativní dopad na fungování notebooku.

Spousta prachu uvnitř se pojí s hlučnějším ventilátorem, výraznějším zahříváním šasi a jednotlivých komponent. To vede ke zpomalení notebooku, kolabování operačního systému, k častým restartům, zasekávání apod. Zmínka by měla padnout také o zkracování životnosti některých prvků či samotného ventilátoru. Asi žádný uživatel notebooku nechce zažívat nic z výše uvedeného, a proto je na místě správné a kompletní čištění této výpočetní techniky. Dokonale vyčištěný notebook po všech stránkách je tím, k čemu byste měli směřovat.

V závislosti na frekvenci používání notebooku a konkrétním prostředí je vhodné provést jeho důkladnější čištění alespoň jednou nebo dvakrát za rok.

Připravte se na čištění notebooku od A až do Z

Čištění klávesnice

V okamžiku, kdy se u vaší výpočetní techniky začnou projevovat výše uvedené nešvary a usoudíte, že je nejvyšší čas na čištění notebooku, důkladně se na takový proces připravte. V první řadě počítejte s tím, že jakékoliv čistící procesy vně a uvnitř notebooku provádějte při vypnuté výpočetní technice odpojené od napájení. To je naprostý základ, kterého byste se měli držet.

Důležitá je také šetrnost při provádění všech níže zmíněných procesů. Myslete na to, že notebook je citlivou výpočetní technikou. Dvojnásob to platí při otevírání šasi. Spoustu malých komponent, jemných součástek a dalších prvků je třeba chránit před hrubším zacházením a poškozením. Při precizním čištění notebooku se obrňte patřičnou trpělivostí, podívejte se na video manuály na internetu a připravte si potřebné náčiní.

Pokud přistoupíte ke komplexnímu čištění notebooku, nachystejte si určitě stlačený vzduch ve spreji, izopropylalkohol, jemné papírové ubrousky, čistou, popřípadě destilovanou vodu a řadu přidružených nástrojů.

  • Jemný štětec
  • Pinzetu
  • Plastové páčidlo
  • Sadu jemných šroubováčků

Některé výše uvedené nástroje pochopitelně můžete nahradit jinými a podobnými. Jde však o určitý základ, bez kterého se asi neobejdete. Vnější čištění notebooku nebude velký problém. Pakliže ale máte pochybnosti o svých znalostech a umu, raději se nepouštějte do rozebírání a čištění vnitřní části notebooku a takovou činnost svěřte odbornému servisu. Jestliže si i na to věříte, začtěte se do následujících řádků.

Začněte čištěním šasi a displeje notebooku

Čištění notebooku

Čištění šasi určitě není žádným složitým procesem. Stačí namočit jemný hadřík v čisté vodě, důkladně ho vyždímat a otřít šasi, ať už z vrchu, tak zespodu. Existují samozřejmě i speciální čistící prostředky pro tyto účely, které je vhodné volit spíše až v okamžiku, kdy nezabere obyčejná voda. Ta si však při pravidelném čištění notebooku poradí s ledasčím.

V rámci čištění displeje použijte ideální mikroutěrku. Displej je přece jenom náchylnější plochou na ulpívání otisků prstů a zároveň citlivější nežli šasi. V ideálním případě nakloňte displej do vodorovné polohy a dbejte na to, aby voda ani čistící prostředek nezatekly za rámečky. Mohlo by dojít k nevratnému poškození displeje. Proto by měly být hadříky nebo speciální ubrousky pro čištění vlhké, nikoliv mokré. Vlhkou plochu displeje můžete vysušit čistým suchým hadříkem.

Na klávesnici se stlačeným vzduchem

Čištění klávesnice má několik fází. Začněte nejprve tím, že z klávesnice odstraníte všechen přebytečný prach, drobky a ostatní nečistoty. K tomu v ideálním případě použijte stlačený vzduch ve spreji. Pakliže jím disponujete, můžete sáhnout i po bezolejovém kompresoru. Alternativou může být jemný štětec, jímž budete vymetat nepořádek. Nutno však podotknout, že stlačený vzduch je mnohem rychlejší a účinnější metodou.

K důslednému vyčištění klávesnice vám přijdou vhod i speciální čistící hmoty. Přitiskněte je mezi klávesy, kde se vlivem své konzistence dostanou do těch nejmenších záhybů, nalepí na sebe nečistoty a vy pak tuto hmotu snadno očistíte. Opomíjet byste neměli ani na povrchové čištění klávesnice. Buď za pomoci navlhčeného hadříku nebo izopropylalkoholu. I když disponujete klávesnicí odolnou proti vodě, raději ji myjte tak, aby vám voda nikdy nezatékala pod klávesy.

Je dobré zmínit, že vnější čištění notebooku v podání displeje a klávesnice byste měli provádět mnohem častěji nežli čištění vnitřních útrob. Ideálně každý týden otírejte displej a klávesnic už jen kvůli tomu, že na těchto částech často ulpívají nejrůznější bakterie.

Čištění ventilátoru a vnitřní části notebooku

Vyjmutí klávesnice

Odstraňování prachu usazeného v notebooku je víceméně poslední fází čištění této výpočetní techniky. Více prachu mnohdy může za odlišné problémy s funkčností notebooku popisované výše. Proto je třeba tento proces nepodceňovat. Prach můžete z notebooku dostat dvěma odlišnými způsoby.

Ten jednodušší zvládne asi každý. Vezměte notebook, vzduch stlačený ve spreji nebo kompresor a vyfoukejte všechny ventilační otvory notebooku. Prach vylétá právě těmito otvory. Je však pravdou, že spousta ho může zůstat uvnitř, kolem důležitých komponent a podobně. Tato varianta tedy může vyřešit problémy na nějaký čas, ty se ale mohou navrátit.

Pokud chcete být v tomto ohledu preciznější a důslednější, budete potřebovat připravené nástroje. Notebook odpojte od napájení, pro jistotu si prohlédněte video návody na internetu, otočte ho vzhůru nohama, vyšroubujte všechny šroubky, nenásilně otevřete a dostaňte se do vnitřních útrob. V závislosti na modelu notebooku je možné, že pro přístup dovnitř budete muset udělat něco trochu jiného, popřípadě bude nutné vymontovat i ostatní komponenty. Zde odstraňte prach stejným způsobem, avšak nyní máte všechny záhyby na dohled, takže čištění bude jistě o to preciznější. Notebook nezapomeňte sestavit stejně, jako jste ho rozdělali.

Nepodceňujte ani softwarové čištění notebooku

V rámci komplexnosti prezentovaných informací bychom se měli zmínit o posledním způsobu čištění notebooku, a to opravdu zevnitř. Teď zrovna nemáme na mysli prach kolem ventilátoru, ale pevný disk, na kterém můžete mít spoustu nepotřebného "balastu" zpomalujícího váš notebook. Proto čas od času proveďte vyčištění disku ve Windows 11 a nepodceňujte ani antiviry, respektive antivirové testy kupříkladu prostřednictvím Windows Defender.