Monitor je zobrazovací plocha, kterou lze připojit ke stolnímu počítači, notebooku i serveru. Je to velmi potřebné zařízení, které je třeba vhodně zvolit. A volba monitoru se odvíjí od toho, k jakým účelům bude primárně využíván.
Na počátku všeho je typ monitoru, respektive použitá technologie. Panely jsou vyráběny v různých variantách provedení. Každá technologie se vyznačuje jistými vlastnostmi, takže i k tomuto parametru je třeba přihlížet s ohledem na budoucí využití monitoru.
TN monitory jsou spíše zastaralejší technologií. Zbývající dva typy na trhu převládají. V současné době jsou využívány různé modely provedení displeje. Často jde o LCD displeje s LED podsvícením. Výjimkou nejsou ani OLED displeje, kde se nepoužívá standardní podsvícení, ale září přímo jednotlivé pixely. Naopak QLED monitory vychází z LCD monitorů jen s tím rozdílem, že diodu využívají kvantové body.
V rámci fyzického provedení monitoru se setkáte ještě s použitím tří odlišných povrchů, z nichž každý přináší trochu odlišné vlastnosti.
S nákupem LCD monitoru souvisí také jeho velikost. Úhlopříčka udávaná v palcích se úměrně pojí s rozlišením prezentovaným v pixelech. Co se týče použití monitoru, zde jsou příklady velikostí.
S narůstající zobrazovací plochou dochází i k zvětšování rozlišení. Jeho vyšší hodnoty jsou předpokladem pro bohatší využití pracovní plochy, kvalitnější a ostřejší obraz. U menších monitorů do velikosti 20" se setkáte s rozlišením od SVGA, přes XGA až po UXGA. Monitory v kategorii 21" až 24" mají rozlišení WXGA, FHD až 4K rozlišení. Větší monitory pak disponují rozlišením až 8K. Níže jsou bližší hodnoty týkající se jednotlivých typů rozlišení:
Starší monitory mají poměr stran 4:3, ty modernější pak 16:10 a 16:9. Extrémně ultraširoké monitory nabízí poměr stran až 21:9.
V závislosti na použití monitoru je třeba přihlížet i k dalším důležitým parametrům. Například hráči počítačových her ocení odezvu udávanou v milisekundách. Pro hraní her hledejte hodnoty kolem 4 ms, u kancelářské činnosti je to téměř jedno. Podstatná je také obnovovací frekvence. Vyšší frekvence znamená plynulejší vykreslení obrazu, což ocení opět hráči počítačových her. Běžný standard pro LCD monitory je 60 Hz. Pro zpracování 3D obrazů a hry je lepší dvojnásobná frekvence.
Zásadní roli v zobrazovacích vlastnostech LCD monitorů sehrává i barevná hloubka. Standardem jsou osmibitové monitory. Ty dokáží zobrazit až šestnáct milionů barev. Pokud v tomto směru vyžadujete kvalitu, vsaďte na desetibitové monitory zobrazující až jednu miliardu barev. Do uživatelského komfortu se promítají i další parametry.
Při výběru LCD monitoru hrají důležitou roli také konektory sloužící pro připojení k počítači a jiné technice. Mezi ty nejpoužívanější se řadí tyto:
Součástí LCD monitorů mohou být i ostatní typy konektorů využitelných pro přenos audia nebo dat. Typickým příkladem je 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a mikrofonu. Obvykle jde o kombinovaný konektor. Dále to mohou být USB porty.
Při výběru monitorů se můžete setkat i s řadou jiných parametrů a vlastností. Jsou to například dotykové monitory umožňující ovládání prostřednictvím dotyku. Specialitou posledních let jsou zakřivené displeje s eliminací odlesků. U monitorů si můžete všímat také ostatních věcí.
LCD monitory mohou být vybaveny také výškově stavitelným stojanem, který zároveň umožňuje natáčení zobrazovací plochy do stran. Výjimkou není ani tzv. "pivot" neboli otočení monitoru o 90°. Možností je v tomto směru více než dost.