Operační paměť hraje u notebooků významnou roli. Modul označovaný zkratkou RAM přispívá hlavně k rychlosti a výkonu notebooku. Do této paměti jsou ukládány dočasné soubory aplikací. Kapacita je tak tím nejpodstatnějším, na co byste měli při výběru operační paměti do notebooků klást důraz.
Paměťové moduly do notebooků se od těch určených do stolních počítačů liší na první pohled. Mají menší velikost a jsou označovány jako SO-DIMM. Nejčastěji se setkáte se dvěma typy nejpoužívanějších operačních pamětí pro notebooky.
Výjimkou nejsou ani LDDR4 operační paměti, které jsou obvykle součástí pevné desky, dosahují ještě vyšších rychlostí a jsou úspornější.
Při volbě operační paměti hraje důležitou roli kapacita modulu. V notebooku můžete použít jeden modul s vyšší kapacitou nebo zvolíte dva moduly s nižší kapacitou v rámci tzv. dvoukanálového zapojení. To je označováno jako Dual Channel. Dvoukanálové zapojení zvyšuje propustnost například pro integrovanou grafickou kartu. Tím pádem může být dosahováno vyšších výkonů. A jakou kapacitu operační paměti do notebooku zvolit?
Při výběru operační paměti do notebooku sledujte nejenom kompatibilitu a konkrétní kapacitu, ale i frekvenci nebo časování pamětí. To se skrývá za označením CL.