Pevný disk je významnou součástí jakékoliv výpočetní techniky. Obvykle na něm běží operační systém a primárně slouží pro ukládání dat libovolného typu. Pevné disky jsou také využívány k zálohám. Nabývat mohou dvou podob.
Pevné disky lze dělit na základě nejrůznějších parametrů. Disky můžete vybírat z pohledu rychlosti čtení. Pomalejší jsou klasické HDD disky, které fungují díky magnetické indukci a rotující plotně. Mnohem rychlejší a méně náchylné k mechanickému poškození jsou SSD disky. Kombinací obojího jsou SSHD disky.
Disk do notebooku nebo stolního počítače můžete volit i na základě jeho velikosti.
Při výběru pevného disku narazíte také na interní a externí rozhraní. To první prozrazuje, jakým způsobem lze pevný disk připojit v útrobách stolního počítače nebo notebooku. Externí rozhraní se pak týká externích disků připojitelných v podstatě k libovolné výpočetní technice. Níže uvedené interní rozhraní je seřazeno od nejpomalejšího po nejrychlejší.
V rámci nákupu pevného disku můžete přihlížet i k přidruženým funkcím, jakými jsou například RAID neboli řazení disků do polí. Dále jsou to operace TRIM promítající se do rychlejšího zápisů u SSD disků a také vyrovnávací paměť. Její vyšší hodnota souvisí s rychlostí pevného disku.