Procesor je srdcem, chcete-li mozkem celého počítače, ať už jde o stolní počítač, notebook či server. Komponenta označovaná zkratkou CPU má na starosti samotné fungování výpočetní techniky. Jeho hlavní náplní je práce s instrukcemi. Při výběru procesoru přihlížejte hlavně k patici na základní desce. Ta by totiž měla korespondovat s paticí procesoru. V tomto směru máte na výběr ze dvou výrobců procesorů.
Podstatnou roli při nákupu procesoru hraje jeho využití. Jiný procesor zvolíte pro běžnou kancelářskou práci, odlišný zase pro hraní her nebo náročné zpracování multimediálního obsahu. Výkon procesoru je tedy stěžejní. Níže uvádíme seznam procesorů od výrobce Intel, které jsou seřazeny od těch nejméně výkonných až po ty nejvýkonnější.
První tři představují nižší až nižší střední třídu. Od procesorů Intel Core i7 a výše můžete očekávat vysoký výkon. Procesory Intel Xeon jsou vhodné například pro serverová řešení.
K důležitým parametrům procesorů patří nejenom zmiňovaný socket, ale i počet jader, frekvence, potažmo maximální frekvence a možnost automatického přetaktování. V případě procesorů Intel hovoříme o technologii Turbo Boost, u procesorů AMD je to Turbo Core. Také u procesorů AMD lze narazit na dělení od nejméně výkonných až po ty nejvýkonnější.
V rámci procesorů si pohlídejte také informaci o GPU, což je známka toho, že základní grafický čip je integrován do pouzdra procesoru. Integrované GPU je obvykle výsadou slabších procesorů určených pro kancelářské práce. Pro náročnější operace budete potřebovat dedikovanou grafiku. U procesorů se můžete zajímat ještě o velikost vyrovnávací paměti L2 nebo L3, o spotřebu a možnost virtualizace.