Tuto otázku s našimi zákazníky velice často řešíme. Mnoho zákazníků volí větší RAM i když v rychlosti by pro ně byl prospěšnější SSD disk. Pokud máte omezený rozpočet a je pro vás klíčová rychlost počítače, čtěte dál a zjistíte, do čeho se vyplatí investovat více.


Začneme od paměti RAM. Operační systém Windows 10 pro instalaci a svůj běh požaduje minimum 1 GB RAM pro 32 bit verzi a 2 GB RAM pro 64 bit verzi. Obecně lze říci, že pro běh 32 bit systému je dostatečná hodnota 2 GB operační paměti, navíc 32 bit systém je schopný alokovat pouze 3,12 GB RAM a z toho pohledu je investice do většího množství paměti zcela zbytečná. U počítačů s 64 bit systémem, což jsou v podstatě všechny dnes prodávané (architektura 32 bit se instaluje pouze na stroje s 2GB RAM, kde systém pracuje svižněji a nebo když takovou verzi systému vyžaduje software), je možné rozumně fungovat se 4 GB RAM. Pokud máte v počítači s 64 bit systémem jen 2 GB paměti a počítač budete používat více než na pouhé kancelářské činnosti, doporučujeme navýšit kapacitu operační paměti minimálně na 4 GB.

Pokud již počítač 4 GB paměti má, možná zvažujete, zda se vyplatí pořídit další 4 GB, nebo raději zainvestovat do SSD disku.

Podívejte se na násleující grafy, ty vám napoví.


Start OS
spuštění Adobe Photoshop
Kódování menšího souboru

Z grafů vyplývá. že velkou paměť nad 4 GB oceníte pouze u vybraných programů a při konkrétních činnostech, které dokážou více paměti využít. Typicky velké obrazové soubory, nebo obecně práce s velkými datovými soubory (3D modelování, rendering video souborů apod). Mnohem větší vliv na rychlost má osazení SSD disku, rozdíly jsou v některých případech několikanásobné. Je to dáno zejména extrémně nízkou odezvou u SSD oproti klasickému pevnému disku s rotujícími plotnami, tzv. HDD. Rozdíl se ještě zvyšuje, pokud má pevný disk jen 5400 ot/min. Tam by byl rozdíl například při startu operačního systému ještě propastnější a nepomohlo by ani 16 GB RAM. Informace v grafech jsou orientační a vždy ještě bude záležet na výkonu procesoru daného počítače. Obecně lze však říci, že proporční vliv na výkon bude mít RAM a disk vždy stejný.

Pokud se rozhodujete mezi RAM a SSD a počítač budete využívat výhradně na běžnou kancelářskou a domácí práci, včetně hraní jednodušších her a sledování videa, můžeme doporučit kombinaci SSD a 4 GB RAM. Pokud budete pracovat s náročnějšími aplikacemi a daty, je 8 GB RAM na místě a uspokojí drtivou většinu i náročných uživatelů. Paměti s hodnotou 16 GB a více využijí jen ti kteří pracují s opravdu náročnými aplikacemi a velkými daty. Grafici, designeři, při střihu videa, konstruktéři CAD / CAM apod.

Na závěr se ještě podívejte na dvě videa, která ukazují rychlostní rozdíly:

Srovnání SSD vs HDD


4GB RAM vs 8GB RAM

 

I když je samozřejmě nejlepší kombinace velké RAM a rychlého disku, pokud byste si měli vybírat mezi SSD a RAM, jednoznačně upřednostněte SSD, za vynaložené prostředky vám přinese větší výhody.

Výhody osazení SSD:

- rychlejší start Operačního Systému
- rychlejší spouštění běžných aplikací
- rychlejší ukládání, přenos dat a celková svižnost systému

Výhody větší RAM:

- otevírání velkých souborů v řádech jednotek GB
- rendering a práce s velkými soubory
- souběžná práce v programech, které používají velké objemy dat CAD/CAM, Adobe Creative Suite apod.