Stojíte před nákupem nového WiFi routeru do domácnosti nebo firmy? Pak jistě řešíte, na jaké technické parametry se primárně zaměřit. S tímto výběrem vám nyní poradíme.

WiFi router představuje v současné době v podstatě nedílnou součást jakékoliv domácnosti, kanceláře a mnohých dalších prostor. Zařízení, které vám umožní připojit se ke konkrétní síti, potažmo k internetu. A to nejenom prostřednictvím ethernetového kabelu. Jak už prozrazuje název těchto zařízení, připojit se můžete také bezdrátově.

WiFi router

K WiFi routeru se dnes a denně připojujeme nejenom skrze stolní počítače a notebooky. Do bezdrátových sítí jsou připojena i jiná zařízení v podobě mobilních telefonů, tabletů, ale i televizorů, bezpečnostních kamer, speciálních senzorů a ostatních chytrých spotřebičů. Možná právě proto byste měli být důslední při volbě budoucího WiFi routeru, který by měl do nejmenšího detailu splňovat všechna vaše kritéria. A na jaké věci se při volbě tohoto síťového zařízení zaměřit?

  • Počet konektorů
  • Frekvence a standardy
  • Antény
  • Zabezpečení

Konektorová výbava WiFi routeru

Začněme od úplného základu, a to z pohledu konektivity. Je pochopitelné, že takové zařízení musí mít vstup neboli WAN port, po kterém zjednodušeně řečeno poteče internet k vám. Kromě něho má router ještě porty RJ45. Ty jsou využívány primárně pro zařízení bez možnosti připojení skrze WiFi. Typickým příkladem jsou stolní počítače, televizory, ale i kamery, domovní zvonky a jiné. Už v této fázi byste měli pomýšlet na to, co všechno budete k WiFi routeru připojovat. Pokud je těchto zařízení více, nemá cenu shánět router s velkým množstvím konektorů a vyplatí se koupit switch, který do routeru připojíte a získáte tak vyšší jednotky portů RJ45.

U těchto LAN konektorů si pohlídejte nejenom jejich počet, ale také přenosovou rychlost. Ta totiž může dosahovat dvou odlišných hodnot.

  • 100 Mb/s
  • 1 000 Mb/s

V některých prostorách mohou být vyšší nároky na přenosovou rychlost po kabelu. V ten moment se vyplatí vsadit na větší prezentovanou hodnotu. Takové porty jsou obvykle označovány, jako GLAN, popřípadě je rychlost zobrazena jako 1 Gb/s.

Kromě síťových konektorů máte možnost zvolit WiFi routery ještě s dalším portem. A tím je USB. Ten využijete kupříkladu pro připojení tiskárny nebo datového úložiště v podobě flashdisku a externího pevného disku. Možnosti jsou celkem bohaté. I zde hraje z pohledu rychlosti významnou roli typ konektoru. Zastaralejší je USB 2.0, novější a rychlejší je USB 3.0. S jinými konektory se pravděpodobně nesetkáte. Maximálně s napájecím konektorem, tlačítkem pro zapnutí a resetem WiFi routeru.

Frekvenční pásma a standardy WiFi

WiFi router

Ještě větší pozornost z pohledu konektivity věnujte bezdrátové části WiFi routeru. Přece jenom, v dnešní době se většina zařízení dokáže připojit bezdrátově, což s sebou pochopitelně nese i jistý komfort a mobilitu v daných prostorách. Takovým pomyslným odrazovým bodem pro vás budou frekvenční pásma, s nimiž se úzce pojí přenosové standardy. Z pohledu frekvenčních pásem narazíte na dvě hodnoty.

  • Frekvenční pásmo 2,4 GHz
  • Frekvenční pásmo 5 GHz

Frekvenční pásmo 2,4 GHz má delší dosah, na druhou stranu nenabízí tak vysoké přenosové rychlosti. Poskytuje tři nepřekrývající se kanály. Až 23 nepřekrývajících se kanálů předkládá frekvenční pásmo 5 GHz, kde se domůžete vyšších přenosových rychlostí. Toto pásmo je ovšem citlivé na překážky v cestě a tím pádem i na dosah. Možná právě proto je vhodné volit WiFi routery pracující se signály na obou frekvencích, mezi nimiž dokáží automaticky a plynule přepínat. V případě takové funkce se setkáte s označením dual-band.

A jak je to s již zmiňovanými standardy? Ty se zásadním způsobem promítají do přenosových rychlostí WiFi routeru. Dříve jste se mohli setkat s označením standardů 802.11 a/b/n apod. S tím je dnes konec a využíváno je daleko přehlednější značení typu WiFi 1 až WiFi 6. Z logiky věci jasně vyplývá, že čím vyšší standard, tím vyšší přenosová rychlost. Například takové Wifi 5 funguje na obou frekvenčních pásmech a nabízí rychlost až 1 800 Mb/s, kdežto WiFi 6 až 10 500 Mb/s.

Náročnější uživatelé přenášející vyšší objemy dat by tak logicky měli volit WiFi router podporující vyšší standard. Na druhou stranu, aby bylo dosaženo vyšších rychlostí, musí tento standard podporovat i připojené zařízení. V tomto směru myslete do budoucna, kdy se může například zvyšovat počet zařízení připojených k vašemu WiFi routeru.

Antény WiFi routeru

WiFi router

Při výběru WiFi routeru narazíte na zařízení s odlišným počtem antén. Výjimečně si pořídíte zařízení s integrovanou anténou, která vlastně není vidět. To se stane pravděpodobně za předpokladu, kdy od takového routeru vyžadujete maximální kompaktnost. V opačném případě bude WiFi router vybaven dvěma a více anténami. V jejich případě hraje zásadní roli energetický zisk, polarizace a ostatní parametry. Anténa vlastně rozhoduje o šíření a kvalitě signálu. Když si koupíte WiFi router s odnímatelnými anténami, můžete je nahradit těmi s požadovanými parametry. Na druhou stranu myslete na to, že více antén neznamená lepší pokrytí daných prostor. To je lepší řešit prostřednictvím dalšího routeru.

Aby námi prezentované informace byly co možná nejkomplexnější, zmíníme se okrajově o typech antén, na které můžete narazit. Pokud chcete pokrýt WiFi signálem souvislejší prostory, jsou řešením sektorové antény. Pro větší oblasti se používají všesměrové antény, a naopak na dlouhé vzdálenosti jsou to směrové antény.

Bezpečnostní prvky WiFi routeru

Kromě výše uvedených technických parametrů neopomínejte ani na to nejdůležitější, a tím je bezpečnost WiFi routeru. V jednom z našich článků jsme již prezentovali tipy, jak zabezpečit domácí wifi sítě. Bezpečnost se samozřejmě odvíjí od toho, jaký způsob zabezpečení WiFi router nabízí. Dnes už zapomeňte na snadno prolomitelnou metodu WEP a raději volte zabezpečení WPA, WPA2 a v ideálním případě WPA3. Každý výrobce routeru pochopitelně disponuje trochu odlišným prostředím pro nastavení a možnostmi zabezpečení. Hodit by se vám však mohlo následující.

WiFi router LynkSys
  • Rodičovská kontrola, skrze níž hlídáte využívání internetu u svých dětí
  • WPS pro přidání zařízení do sítě bez hesla
  • Zapnutí odděleného internetu pro hosty
  • Bílá listina pro zařízení, která se mohou připojit

Nastavení bezpečnosti WiFi routeru věnujte patřičnou pozornost, protože takové zařízení musí být pro ostatní pomyslným nedobytným hradem. Naštěstí spousta WiFi routerů nabízí jednoduché prostředí pro nastavení i s popisnými informacemi jednotlivých kroků.

Nepodceňujte investici do kvalitního WiFi routeru a jděte z pohledu technologií s dobou, což se promítá nejenom do kvalitnějšího bezdrátového signálu, vyšších přenosových rychlostí, ale také do již zmiňované bezpečnosti.