Velmi častým otázkou našich zákazníků je, jaký výkon má zdroj uvnitř PC a můžu si jej vyměnit? Za tímto dotazem je v 99% nevyřčená otázka, kdy si zákazník chce osadit samostatnou grafickou kartu a proto potřebuje výkonnější zdroj. V tomto článku shrneme obvykle platné standardy pro repasované počítače DELL, HP, LENOVO a Fujitsu.

Co je to formát ATX?

Formát základních desek ATX (tj. Advanced Technology Extended) byl vytvořen společností Intel v roce 1995. Tento formát definuje rozmístění komponent základní desky počítače (motherboard). Říká, jaká má být velikost desky, jak mají vypadat konektory a další parametry. Díky tomu je zajištěna kompatibilita počítačových komponentů a zákazník si může zakoupit a postavit počítač podle svých představ. Může se spolehnout, že formát ATX mu zajistí kompatibilitu komponent od různých výrobců. Samozřejmě, že existují drobné rozdíly, jako třeba patice pro procesor a jiné, kde se musí dodržet určitá množina kompatibilních komponentů. Plný rozměr základní desky ATX je 305 mm × 244 mm (12" × 9,6"). Kromě něho se ještě používá menší formát microATX. I když v minulosti proběhly snahy o nahrazení formátu novějšími standardy (např. BTX), formát ATX stále přežívá a je nejrozšířenější. Avšak drobné rozdíly mohou být, zejména pokud nestavíte počítač z komponent, ale chcete přestavět továrně vyrobený počítač.

Proč si nemohu vyměnit zdroj?

Formát ATX definuje taktéž způsob zapojení napájecího zdroje. Nejčastěji se setkáte s 24 pinovým zdrojem. Přesněji pak 20 + 4 PIN, některé desky využívají oddělené napájení pro procesor. Výrobci DELL, HP, LENOVO a Fujitsu mají však zcela odlišně vyvedené konektory pro napájení desky a v tomto se s formátem ATX neshodují a v tom je potíž. Protože pokud chcete zdroj nahradit jiným "neznačkovým" máte smůlu. Stroj s ním neumí pracovat. Ano, existují v některých případech redukce, ale záleží model od modelu a někdy riskujete špatné zapojení a nevratné poškození desky, nebo jiných komponent.

Jaké zdroje mají kancelářské PC?

Výrobci své business řady, jako DELL Optiplex, Lenovo ThinkCentre, HP EliteDesk apod., vybavují zdroji, které jsou dimenzované "tak akorát". Má to své důvody. Pokud zdroj dostatečně nevytěžujete a byl by moc naddimenzovaný (řekněme 600 - 700 W), jel by často hluboko pod hranicí 20% výkonu, v takovém případě jsou zdroje považované za nestabilní a sestava by byla náchylná chyby a pády systému. Ideální je když zdroj jede v rozmezí 20% - 40 % svého výkonu a špičkové zatížení je pak někde okolo 60-80 %. Z toho důvodu kancelářské stroje mají zdroje dimenzované nejčastěji na hodnoty od 240 - 300 W. Značkoví výrobci osazují kvalitní zdroje, které mají účinnost +80%. To stejné se často nedá říci o levných neznačkových ATX zdrojích, které často dosahují účinnosti jen okolo 60% a zbytek se spálí jako odpadní teplo. Pak zdroj 450 W má účinnost někde okolo 270 W. Z toho vyplývá, že i výrobci grafických karet raději pro "jistotu" nadsazují požadavky na výkon zdroje.

Jakou grafickou kartu můj počítač utáhne?

Musíme připomenout, že kancelářský stroj svou povahou nebude nikdy TOP herní dělo, do kterého osadíte obří grafiku. Důvody jsou jasné. Za prvé, je to o velikosti skříně. Velké karty se do strojů prostě nevejdou. Dále pak celou věc brzdí výkon zdroje, to už jsme si vysvětlili. Neznamená to, že byste si na takových strojích ale nemohli zahrát vůbec. Pokud hledáte herní stroj za rozumné peníze a nehoníte FPS (obrazové snímky), pak se i do těchto kancelářských strojů dá herní karta osadit. Dají se doporučit i pro náročnější tituly ve FullHD na střední a vyšší detaily. Jaké jsou tedy limity zdroje. Jeden příklad za všechny. PC s čtyřjádrovým Intel Core i5 (TDP 65W) a grafickou kartou nVidia GTX 1650, má špičkovou spotřebu v zatížení (herním benchmarkem) okolo 150 W. V klidovém režimu jede stanice někde okolo 60W. Pro takovou sestavu je zdroj 270 W ideální. V klidovém režimu bude stabilní a má výkonovou rezervu pro zátěž. Podobné čísla platí i pro starší grafickou nVidia 1050 Ti nebo třeba výkonnější Radeon RX 570 od AMD. Pro tyto karty je stanice a jeji zdroj dimenzován. Kde byste měli zpozornět, jsou snahy o osazení starších karet, jenž na dnešní poměry už nemají tolik výkonu, ale za to mají o dost větší apetit. Například výše zmíněná sestava osazena starší GTX 960 může spotřebou přesahovat 200 W. Výkonovou rezervu tak vyčerpáte a zdroj budete zbytečně přetěžovat. Zde se tedy příliš nevyplatí spořit, starší grafické karty jsou díky zastaralé architektuře a vyšším nárokům na spotřebu spíše nevhodné. Okrajově ještě zmíníme, že některé karty požadují dodatečné napájení pomocí konektoru molex, tzv. 6 PIN. Pokud si budete kartu osazovat sami, budete si muset příslušnou redukci pořídit.

Repasovaný herní počítač - dvě cesty

Pokud jste dočetli až sem a chcete něco na hraní. Máte dvě cesty. Ať už se rozhodnete na LevnaPC koupit již sestavený herní počítač, který technici staví tak, aby fungoval stabilně, a ne na úkor životnosti, nebo si chcete počítač sestavit, obojí je možné. Pro hraní doporučujeme vždy vyhledat výrobcem doporučené parametry počítače pro hraní dané hry. Tyto požadavky pro danou hru lze jednoduše vyhledat zadáním dotazu do vyhledávače "Název hry" a "system requirements". Většinou je ideální se pohybovat mezi minimálními a doporučenými požadavky. Podle toho volíme procesor, RAM a grafickou kartu. Ať už vyberete hotový počítač, nebo již postavený, s výběrem Vám moc rádi pomohou pracovníci naší infolinky.

Související články:

Zdroj ATX Příklad počítače s ATX zdrojem, který občas bývá osazen v počítačích Dell Optiplex 7010. Není to ale pravidlem, že je tento zdroj osazen vždy v tomto modelu.


Zdroj který není ve standardu ATX Častější variantou je ale proprietalní zapojení osazení zdrojem výrobce, v takovém případě nezbývá nic jiného než osadit zdroj výrobce. Na fotografii je deska Dell Optiplex 3020.