Máte doma starý stolní počítač nebo notebook a chystáte se provést jeho výměnu? Pak ještě zadržte, protože životnost takové výpočetní techniky nemusí být zcela u konce.

Slýcháváte řeči prodejců výpočetní techniky o životnosti notebooků a stolních počítačů spojenou s pětiletými intervaly? V rychle se rozvíjejícím prostředí s důrazem kladným na výkon to možná bude pravda, u nenáročných uživatelů komerčního i domácího segmentu tomu tak být nemusí.

Otevřený notebook

Když z pohledu uživatelského usoudíte, že váš notebook či počítač opravdu neposkytuje ten samý výkon jako na samotném počátku, nabízí se otázka nákupu nové výpočetní techniky. V takové situaci však staré zařízení nevyhazujte. Možná mu ještě budete moci vnuknout nový život nebo ho využijete ke zcela jiným účelům. Málokdo tuší, že možností je více než dost, a to za přispění jen malé investice.

Upgrade stávající výpočetní techniky

Začněte pochopitelně asi tím nejlogičtějším, což je upgrade stávajícího notebooku nebo stolního počítače. Mnohdy stačí investovat do některých nových komponent a hle, najednou máte opět výkonnou výpočetní techniku. Obvykle se jedná o nákup operačních pamětí, rychlejšího SSD disku, výkonnější grafické karty nebo procesoru. Investice do nové základní desky už se povětšinou nevyplácí. Sami tedy musíte zvážit, zda vám upgrade notebooku a starého PC přinese opravdu adekvátní užitek.

Fyzický stav postarší výpočetní techniky můžete zlepšit také tím, že ji důkladně vyčistíte. I když se to mnohým uživatelům nemusí zdát, vnitřní útroby počítače a notebooku se s přihlédnutím k danému prostředí dokáží doslova obalit prachem. A ten přináší spoustu nepříjemností. Je to přehřívání, zpomalení chodu, restartování a samovolné vypínání. Přesně z těchto důvodů je vhodné starý PC nebo notebook rozdělat a za pomoci vzduchu ve spreji či kompresoru výpočetní techniku vyfoukat. Návod jsme vám přinesli v jednom z předešlých článků, jak vyčistit PC od prachu a jak vyčistit notebook. Nutno podotknout, že kromě hardwarového čištění mnohdy pomáhá i to softwarové. „Zasekaný“ notebook nežádoucími aplikacemi má také značný vliv na jeho výkon.

Pokud ani jedno z výše uvedených řešení nepomůže nebo se pro vás stane nedostatečným, nevyhazujte danou výpočetní techniku. S dalšími drobnými úpravami ji třeba budeme moci používat dál nebo ke zcela jiným účelům než doposud. Životnost starých notebooků a stolních počítačů totiž může být dlouhá. O tom vás přesvědčí následující řádky.

Méně náročný software

Většina počítačů a notebooků funguje v dnešní době s operačním systémem Microsoft Windows, který vyžaduje určitý hardware pro svoji plnohodnotnou a plynulou funkčnost. Právě vyšší nároky na samotné "železo" mohou ze staré výpočetní techniky udělat nepoužitelné zařízení. Spásou se však může stát výměna operačního systému.

Typickým příkladem jsou nejrůznější distribuce Linuxu. Operační systém, jehož hardwarové nároky na provoz nejsou tak vysoké. Některé verze tohoto systému potřebují opravdové minimum. S takovým systémem potom utvoříte notebook využitelný alespoň jako záložní nebo ten pro prohlížení dokumentů, filmů a procházení internetu. Spoléhat se pochopitelně nemusíte jenom na Linux. Jsou tu i ostatní nenáročné alternativy, mezi něž se řadí kupříkladu Chrome OS. Tento systém na rozdíl od systému Windows vdechne použité výpočetní technice nový život a pro domácí účely bude naprosto dostatečný.

Vytvořte si počítač pro hosty

Starý notebook

Určitě se vám někdy stalo, že k vám domů přišla návštěva a dožadovala se možnosti využití výpočetní techniky. Ať už pro odeslání e-mailu, vyhledání informací na internetu a podobně. A právě z této situace vychází další upotřebitelnost starého PC a notebooku. Jen málokdo si asi nechá sahat na svoji osobní nebo pracovní výpočetní techniku. Není se čemu divit, vždyť ochrana soukromí a osobních dat by měla být na prvním místě. Návštěva se může dostat k interním informacím, může vám zavirovat počítat a způsobit nějaké škody.

Starou výpočetní techniku tedy alespoň částečně upgradujte pro její běžnou použitelnost a využijte ji například jako počítač pro návštěvy. Na takovém počítači mohou hosté provádět cokoliv a nedojde k ohrožení vašich osobních dat. Počítač pro hosty lze navíc přetvořit na anonymní zařízení. Notebook nebo PC budou fungovat v anonymním režimu, takže po jejich vypnutí se žádná data neuloží, a i vaše návštěvy budou mít patřičný pocit soukromí.

Multimediální centrum

Využitelnost starého počítače a notebooku samozřejmě nenabývá konce. Výpočetní techniku lze použít třeba jako mediální centrum. Ano, dnešní době jednoduše vládnou nejrůznější streamovací služby. Přesto je velká spousta z nás, kteří mají své oblíbené filmy, ale také osobní videa a fotografie uložené na pevném disku. Starý PC nebo notebook tak můžete připojit k televizi a mít z něj domácí kino pro sledování filmů a seriálů. Pro tyto činnosti totiž nepotřebuje přemíru výpočetního výkonu a technika splní svoji roli na výbornou.

Potenciální mediální centrum můžete povýšit na ještě lepší úroveň. Vybízí k tomu například Kodi a podobné služby, kdy z notebooku uděláte zdroj televizní zábavy, a ještě dostanete přístup do bohaté filmové a seriálové databáze na internetu. Něco obdobného nabízí také populární Plex server a jemu podobné. Jednoduše uděláte ze starého počítače nebo notebooku mediální centrum sloužící také pro přehrávání hudby. Nabývat může nejrůznějších podob.

Datové úložiště ve formě NAS

Upgrade notebooku

Multimédii to na starém notebooku počítači rozhodně končit nemusí. Co si z takového postaršího zařízení vytvořit i datové centrum? Úložiště, k němuž budete přistupovat kdekoliv z domácí a venkovní sítě. Jde o alternativu dedikovaného NAS, které vás může vyjít na nemalé peníze. Pokud do takové technologie nechcete investovat příliš peněz, užijte právě starou výpočetní techniku.

Je pravdou, že tato varianta již vyžaduje jisté znalosti z tohoto oboru. Potřebovat budete i některý z dostupných softwarů, jenž fungují jako obslužné programy a umožní vám starý PC a notebook nastavit jako NAS. Vaším cílem se samozřejmě může stát nejenom datové úložiště. Můžete docílit prostoru pro provozování webových stránek a mnohé další. Ve své podstatě nemusíte platit za nejrůznější cloudové služby a vyřešíte to tímto způsobem. Předpokladem je pochopitelně to, že PC a notebook bude mít dostatečně velký disk, který můžete dokoupit nebo vyměnit.

Udělejte ze starého PC bezpečnostní kameru

Kreativitě a nápaditosti při využívání použité výpočetní techniky se meze jistě nekladou. Pokud je součástí vašeho stolního počítače externí kamera, využijte ji k prospěchu svému. Udělejte z výpočetní sestavy třeba bezpečnostní kameru. Do starého PC stačí nainstalovat patřičný software, s nímž bude využívání kamery možné online, respektive se zabezpečeným přístupem. Ve stejném duchu lze upotřebit také notebook s integrovanou kamerou, kde samozřejmě přichází určité omezení z pohledu flexibility kamery.

Návrat ke starým herním titulům

Vylepšený notebook

Pokud svůj starý notebook nebo počítač trochu oprášíte a investujete do nové grafické karty nebo jiných komponent přinášejících trochu výkonu navíc, můžete si z takového zařízení vytvořit herní konzoli pro nenáročné. Na hardwarově slabém počítači si zahrajete starší retro hry, které se však mohou stát příjemným odreagováním. Postarší hry lze spustit prostřednictvím emulátorů určených pro odlišné operační systémy.

Vzhledem k tomu, že vaším cílem budou primárně méně náročné hry, nabízí se vytvoření třeba Minecraft serveru. Pro méně výkonný hardware najdete bezpochyby stovky starých herních titulů, díky čemuž si na své přijde doopravdy každý.

Co provést před vyhozením starého PC a notebooku?

Jestliže jste si nevybrali z výše uvedených možností využití staré výpočetní techniky, nezbývá, než se takového počítače a notebooku zbavit. Ať už se ho rozhodnete prodat, darovat rodinným příslušníkům, kamarádům nebo ekologicky zlikvidovat, udělejte jednu důležitou věc. Nepodceňujte pečlivou likvidaci osobních dat na pevném disku, která by mohla být zneužitelná. Využijte k tomu vhodné softwary k přepsání dat, popřípadě vsaďte na fyzickou likvidaci před odevzdáním do odpadu.