Jak na výměnu pevného disku

Každý, kdo s počítači pracuje již nějakou dobu, ví co je to pevný disk. Ví také, že jeho běh zásadně ovlivňuje spolehlivost a rychlost celého systému. Pravděpodobně také zažil alespoň jednou za život jeho havárii a možná, i v tu chvíli poznal, jak velkou váhu má kvalitní záloha dat. V tomto článku chceme ukázat, že výměnu disku zvládne téměř každý a není potřeba se toho bát.

Příprava na výměnu

Co potřebuji? Pokaždé, když něco v životě děláme, je potřeba nejprve spočítat náklady. Je to jednoduché, oč více si něco promyslím, tím lepší bude závěr a bude méně komplikací. Stejné je to i s výměnou disku. V tomto návodu se budeme zabývat výměnou disku v notebooku, která bývá záludnější, ale obdobné kroky platí i u desktopů, towerů a dalších PC. Jaké kroky bych měl před samotným rozhodnutím o upgrade disku podniknout? Pokusíme se vám to co nejjednoduššeji shrnout.

  • Dohledat manuál.Ve většině případů lze, dle modelu na internetu dohledat video, které se zabývá rozborkou počítače, nebo jiný obrazový manuál. Předem tak budu vědět, který šroubek kde co drží a vyhnu se škodě a vylomeným plastům. Případně lze zjistit, že budu potřebovat nějaký další materiál, který se při výměně opotřebuje. Typicky to bývají různé oboustranné pásky, lepidla, silikové těsnění, pasty apod. Naštěstí většina notebooků je vybavena snadným přístupem k pevnému disku a většinou stačí jen povolit pár šroubků.

  • Výběr komponentů. Pokud vím, co kde leží. Musím si zjistit, jak konkrétně je můj počítač osazen. Opět, většinou je to bez problémů, ale určité záludnosti se napříč modely mohou objevit. I vzhledem shodná řada počítačů se může uvnitř odlišovat. Jsou případy, kdy je počítač osazen SSD diskem se SATA konektorem, ten stejný, ale z jiné výrobní šarže nemá SATA, ale montážní sadu s přechodkou na mSATA. Můžeme se tedy setkat s různými variacemi SATA, M.2, mSATA, nebo třeba u APPLE s jejich proprietálně zapojeným mSATA konektorem, tak aby nebylo možné použít libovolný disk. Naštěstí existují i různé redukce, které podobné potíže mohou řešit. Co z toho vyplývá? Je potřeba zbystřit a fyzicky před nákupem dílu zjistit přesnou verzi. Některé počítače mají tu výhodu, že umožňují osadit SATA disk a zároveň mají slot na M.2 nebo mSATA. Pak je možné druhý disk přidat a navýšit si tak kapacitu. Zjištění verze disku lze buď pomocí softwaru. Nebo fyzicky, tak že počítač rozeberu, díl vytáhnu, vyfotím a vydám se na nákup. Druha varianta se dá doporučit méně znalým uživatelům. Velkou otázkou je rovněž kapacita pevného disku. Pokud přecházíte z kapacity HDD 2TB na SSD 250GB a disk jste měli předtím z poloviny plný, je jisté, že bude třeba data přemístit jinam, nebo přehodnotit, zda jsou potřebná. Výběr kapacity nového disku tedy opět ovlivňuje to, jaké jsou mé potřeby a je třeba to důkladně předem promyslet.

  • Zálohovat data. Záloha dat by měla být samozřejmostí. Pokud měníte disk z toho důvodu, že se počítač zasekává a pevný disk vyluzuje podivné zvuky, pak jste od jeho havárie doslova za pět minut dvanáct a hrozí totální destrukce a ztráta dat. V takovém případě disk okamžitě přestańte používat a pokuste se rovnou o zálohu dat. Kromě zálohy souborů - fotografie, tabulky, textové soubory a podobné - je ideální si opsat, nebo udělat screenshot programů, které jste měli instalované. Odzálohovat si nastavení emailových klientů a jiného SW, kde bylo určité specifické nastavení a které bych pak těžko zpětně hledal. Upozorňujeme, že lidstvo se v zálohování dat a v pohledu na jejich důležitost dělí na dvě skupiny. První, která to bere na lehkou váhu - ti co o data ještě nikdy nepřišli. Druhá skupina jsou ti co o data přišli - ti vědí, že obnova je buď nemožná, nebo může stát i desítky tisíc korun.

  • Kvalitní nářadí. Nářadí a znalosti dělají mistra. Pokud půjdu na rozborku jemné mechanicky s jedním velkým šroubovákem a kombinačkami, výsledek může skončit neúspěchem hned na počátku. Stržená drážka šroubku jen proto, že jsem použil nevhodný rozměr nástroje, může způsobit nemalou komplikaci, kdy už bez destrukce dalších dílů šroub ani nepovolíme. Dále použití ostrého kovového šroubováku pro odloupnutí víka, které skončí tím, že se nám smekne ruka a vyryjeme do základní desky drážku, není ideální předpoklad pro úspěšnou výměnu. Přitom stačí levně koupit menší "hodinářský šroubovák" a sadu trsátek v řádu korun. S takovou sadou si vystačíte a v domácnosti ji využijete mnohokrát.

Výměna samotného disku

 1. Příprava montáže. Připravte si veškeré díly, nářadí. Misku na šrouby a další drobné díly. Pokud se jedná o komplikovanou výměnu, osvědčilo se si před demontáží jednotlivé kroky fotit, abyste věděli, co kde bylo zapojené. Důležitý je také čistý stůl a čisté ruce. Oblečení, které negeneruje statickou elektřinu, by mělo být samozřejmostí. Pokud to váš počítač umožňuje, vždy jej rozebírejte s vyjmutou baterií. Samozřejmostí je odpojení od rozvodné sítě 230V.

 2. Sejmutí krytu a výměna. Odšroubuji kryt. Dávám pozor na ztrátu šroubů. Instalační rámeček okolo disku sejmu a zaměním nový disk. Při vyjmutí disku a zasunutí nového disku, nikdy nesmím použít velkou sílu. Pokud disk nejde ven, ještě jej něco drží, nebo nějaký díl brání jeho vysunutí. Pokud bych vylomil nebo naštípl SATA konektor desky, je pravděpodobně konec a budu muset shánět novou desku, což je většinou i s výměnou tak nákladné, že se často vyplatí pořídit jiný počítač.

 3. Čištění počítače. Ač to s výměnou úplně tak nesouvisí, je zde příležitost při výměně disku zároveň celý počítač vyčistit od prachu a jiných nečistot. Věřte, že počítač se vám odmění delší životností a lepším výkonem. Zejména se to vyplatí u chlazení - větrák, výdechy apod. Doporučujeme použít pouze "bezkontaktní" metodu stlačeného vzduchu. Pozor však na stlačený vzduch ve sprejích. Sprej kromě vzduchu využívá hnací plyn, který při delším "stříkání" může na desce kondenzovat a mohl by ji poškodit. Nejlepší je nádobu držet ve svislé poloze a přerušovanými "střiky" vzduchu postupně veškerou špínu vyfoukat.

 4. Zpětná kompletace dílů. Postupuji zpětnými kroky. Pokud je to možné nechte finální dotažení šroubů a víka až po otestování. Pokud by některý z dílů nebo konektorů nebyl správně zasunut, museli byste vše znovu rozebírat. Na druhou stranu buďte opatrní, aby volné díly nevypadly při otáčení počítače do provozní polohy. Pokud jde počítač zapnout a vidí pevný disk (to lze ověřit při startu v BIOSu), můžete dokončit celou montáž.

 5. Instalace nebo přesun systému. Zde jsou dvě varianty. Záleží vždy na individuálních okolnostech a kondici instalace. Určitě nejlepší je udělat čistou instalaci. I samotné Windows časem degradují, zejména různé upgrade novějších verzí mohou být důvodem nejrůznějších komplikací. Nikdy není nad čistou instalaci. Pokud jste počítač používali krátce, nebo je nad vaše síly vše znovu nastavit, nebo potřebujete s počítačem pracovat okamžitě, budete asi preferovat možnost přenesení obrazu disku, tedy celé instalace včetně dat. Odkaz na tuto metodu a stejně tak jak postupovat při čisté instalaci naleznete v odkaze na konci článku.

Výše jsme se pokusili popsat veškeré možné záludnosti, aby Vás nic nepřekvapilo. Jinak věřím, že 90% instalací proběhne tak rychle a bezproblémově jak jen to je možné. V ideálním případě vyjmutí disku je otázka 2 minut a čistou instalaci Windows 10 z předem připraveného USB media máte okolo 15 minut dokončenou. Čili není problém během 20 minut vše zvládnout a radovat se z rychlosti nového disku.

Za nás, ještě přidáme malý tip. Pokud jste u notebooku měnili malý 2,5" SATA disk, navíc na něm máte původní data, která chcete uchovat. Disk navíc ještě sloužil bez vadných sektorů. Pak je škoda jej nevyužít. Stačí si za cca 200 Kč koupit externí rámeček. Doporučujeme vybrat takový, který disponuje rozhraním USB 3.0 - rychlost je opravdu znát. Svému starému disku tak dáte další smysl a život.

Užitečné odkazy