V posledním, třetím dílu našeho seriálu o výběru notebooků vás seznámíme s příslušenstvím a porty notebooků. Také si něco řekneme o spolehlivosti a bezpečnosti notebooků. Seriál uzavřeme praktickým návrhem notebooků pro různé skupiny uživatelů. Poradíme vám, jak neplatit víc, než musíte.

V třetím a posledním dílu seriálu o výběru notebooku se zaměříme na porty a příslušenství, spolehlivost a bezpečnost. Také si ukážeme některé praktické postupy při výběru notebooku.

Porty a příslušenství

Porty ovlivňují do značné míry použitelnost notebooku. Snad nejuniverzálnějším portem je USB a proto dnes asi nenajdeme notebook, kde by tento port chyběl.

V dnešní době se u notebooků setkáte zejména s plnoformátovým USB A standardem. Pomalejší s označením 2.0 využijete zejména pro periferie jako myši, klávesnice, nabo tiskárny - zde na rychlosti přenosu nezáleží a naopak u starších periferií oceníte, že je port rozpozná. Verze portu 3.0 (3.1) je násobně rychlejší a hodí se pro přenos dat z USB úložiště, propojení fotoaparátu apod. Je zpětně kompatibilní a tak si většinou rozumí i se staršími verzemi. Původní verze 1.1 naštěstí už patří do PC historie. Naopak stále častěji budou počítače osazené USB-C konektory, které nabízí reverzní dobíjení, možnost jej využít jako výstup pro monitor. Navíc USB-C je oboustranný, takže nemusíte v šeru řešit, jakým směrem jej zapojujete. Nový notebook by měl mít minimálně dva porty USB - čím více, tím lépe. Pomocí USB můžeme k notebooku připojit celou řadu zařízení - digitální fotoaparát, tiskárny, scanery, myši, klávesnice apod. USB již dávno vytlačil z notebooků sériový RS232 a paralelní port LPT a také PS/2 pro připojení myši a klávesnice.

Pro vysokorychlostní přenos dat dobře poslouží port firewire (IEEE 1394), který se používá především pro digitální videokamery a externí mechaniky. Port firewire však do budoucna spíše nahradí již zmíněný USB-C standard. I dnes jej naleznete u specializovaných pracovních stanic pro profesionály. USB 3.0 je pak pro běžného uživatele plně dostačující volbou.

V notebooku nalezneme rovněž konektory pro připojení různých zvukových zařízení. V ideálním případě to jsou dva konektory - mic (vstup pro mikrofon), line-out (výstup na sluchátka). Často se také setkáme s variantou, kdy má notebook pouze jeden kombinovaný audiojack pro mikrofon a sluchátka zároveň.

Z grafické karty jsou běžné dva výstupy. VGA výstup, na který můžete připojit externí monitor. Najdeme ho téměř u všech notebooků. A digitální výstup, který umožňuje nejčastějí pomocí konektoru HDMI nebo DisplayPort, připojit televizi, monitor či jiné kompatibilní zařízení. Digitální výstup poskytuje kvalitnější obrazový výstup a často přenáší i zvukový signál, proto je výhodnější pro sledování filmů na větší ploše televizoru.

COM, LPT a PS/2 jsou porty, které se z notebooků pomalu vytrácí. Koupit notebook se sériovým portem COM a paralelním portem LPT má význam jen pokud víte, že budete k notebooku připojovat nějaké konkrétní zařízení, které se nedá připojit jinak. Určitou náhradou za LPT a COM mohou být různé USB redukce, dále pak lze k notebooku dokoupit docking station, která porty také doplní. PS/2 port u notebooků již odešel do křemíkové historie.

U profesionálních notebooků se můžeme setkat s portem pro portreplikátor. Pomocí tohoto portu můžete připojit zařízení, které vám notebook rozšíří o další porty. Toto zařízení se nazývá dock, nebo docking station. Tato chytrá krabička umí nejen rozšířit porty, ale také umí počítač zároveň dobíjet.

Není neobvyklé, že v notebooku je integrovaná čtečka paměťových karet. Paměťové karty v posledních letech spíše přestávají být tak aktuální, nicméně se čtečka karet čas od času může hodit.

Spolehlivost

U notebooků jsou kladeny daleko větší požadavky na spolehlivost než u klasických PC. Často jsou přenosné počítače vystaveny velkým změnám teplot, mechanickým otřesům a dalším nepříznivým vlivům. Co se týče spolehlivosti, mají zpravidla navrch značkové počítače. Tvrzení, že u značkových výrobků platíte "pouze za značku" u notebooků neplatí. Se značkou platíte právě za spolehlivost a kvalitu. I když méně značkové notebooky nabízí často větší výkon a lepší cenu, investice do kvalitního, značkového výrobku se zpravidla vyplatí. Aby mohli neznačkoví výrobci vybavit notebook rychlejším procesorem, musí šetřit na jiných dílech a na výstupní kontrole. Často to jsou právě mechanické části, které odchází u neznačkových počítačů jako první.

U renomovaných výrobců notebooků se nezřídka setkáváme s odolným vyztuženým krytem z titanových a jiných slitin, které ochrání notebook daleko lépe než obyčejný plast. V odolnosti se etalonem stala oblíbená řada ThinkPad od Lenova, dříve IBM, a do dnes je v této oblasti legendou. Doporučujeme se soustředit na řadu "T", nižší řady "L" nebo "E" sice vypadají podobně, ale zde se již na materiálech šetřilo.

Ani ten nejspolehlivější notebook se občas nevyhne nějaké závadě, a proto je velkým kladem kvalitní servis. To bývá další výhoda značkových výrobků. Jsou stavěny tak, aby u nich byla možná oprava na stole u zákazníka, a tak cokoliv od klávesnice až po LCD displej vyměníte doslova za pár minut. Výhodou je také celosvětové rozšíření těchto modelů a dlouhodobá dostupnost dílů.

Chcete-li vsadit na jistotu, kupte si notebook renomované ověřené značky!

Zabezpečení

Vzhledem k malým rozměrům a velké ceně se notebooky stávají často terčem zlodějů. Notebook může obsahovat citlivá data, které je třeba chránit.

Velmi rozšířené jsou různé mechanické zámky - na bázi ukotvení zámku "Kensington". Tento typ zabezpečení je malá štěrbinka v těle zařízení, která umožní pevné připojení zámku do těla notebooku. Tento typ zabezpečení slouží jako ochrana proti krádeži, například pokud máte počítač na prodejně, nebo na výstavě, avšak pohybujete se v jeho okolí. Pokud byste takto počítač nechali o samotě, je jisté, že zámek bude překonán.

Některé notebooky jsou vybaveny čtečkou otisků prstů, nebo rozpoznáváním obličeje. Notebook je možné zabezpečit heslem při startu (bootování PC). Zabezpečení vstupu do systému Windows, OSX, nebo Linux, by mělo být samozřejmostí. Pokud potřebujete dobře zabezpečit citlivá data, nejlépe se osvědčuje několikanásobná ochrana, která znemožňuje i vyjmutí disku a nabootování z jiného počítače. Tou může být šifrování dat. Po vyjmutí disku z počítače jsou pak data bez dešifrovacího klíče nečitelná. Například Windows 10 ve verzi Pro má vestavěný šifrovací nástroj BitLocker, přečtěte si návod jak aktivovat šifrování. Pokud Vám záleží na bezpečnosti dat, pak kupujte počítač s touto verzí Windows.

Jisté je, že ideálním způsobem ochrany je zabezpečení kombinovat. K tomu patří kvalitní firewall, antivirus, zabezpečená síť, pravidelné aktualizace systému a firmware zařízená a v neposlední řadě bezpečné chování uživatele.

Jak postupovat při výběru notebooku?

Ušetřit peníze při koupi notebooku můžete především tím, že si nejprve pečlivě promyslíte, k čemu notebook budete používat. Pro kancelářské aplikace stačí levný notebook s procesory Pentium, Core i3 nebo od společnosti AMD. V nabídce manažerských notebooků kraluje nejvíce úhlopříčka 14", díky tomu je tento segment co se týká výbavy a ceny nejlepší. Úhlopříčky 15" a více bývají dražší. Pokud tedy vysloveně nemusíte mít větší noebook, ušetříte a vyberete lepší variantu v menší úhlopříčce. Pokud vyberete kus s dockovacím konektorem a budete mít v kanceláři počítač připojený k velkému monitoru a klasické klávesnici, pak se jedná o velmi zajímavou alternativu. Získáte mobilní počítač i plnohodnotnou kancelář.

Při požadavku na vyšší výkon se vyplatí myslet dopředu a investovat do notebooku, který se dá snadněji rozšířit - například podpora více disků, dostatek portů. Je to lepší, než následně se ztrátou prodávat ten, který mi už nestačí. U pracovních stanic se vyplatí výběr zaměřit na mobilní procesory se čtyřmi jádry, označované v názvu procesoru QM - více o značení procesorů si přečtete v tomto článku.

Pokud hledáte kvalitní LCD panel, pak se zaměřte na ty s označením IPS a rozlišením alespoň FullHD s 1920 x 1080 px.

Rozhodně nedoporučujeme šetřit tím, že koupíte levný notebook, který sice vypadá lákavě výbavou, ale i cenou. Avšak servisovatelnost a kvalita zpracování vám po dvou letech ukáže. Taková investice může nakonec skončit dráž než při koupi použitého výrobku z dílny renomovaných výrobců.

Praktické postupy při výběru notebooků

V závěru našeho seriálu vám ukážeme dva konkrétní příklady, jak vybrat notebook. Budeme vybírat notebook pro studenta a pro počítačového hráče.

Notebook pro studenta:

Studenti často využívají notebook pro psaní textů. Poznámkami z vyučování počínaje a diplomovou prací konče. Často bude potřeba připojit notebook ke školní síti LAN. Jako student technicky zaměřeného oboru musí používat občas i nějaký specializovaný program, jako je Matlab, CAD nebo nějaké vývojové programátorské prostředí. Po studiu si bude chtít odpočinout a relaxovat u nějakého filmu nebo hry. Možnosti výdělku při studiu nejsou příliš velké, proto je limitován především cenou. První věcí, kterou by měl náš student udělat, je sepsat si požadavky. Ty se často odvíjejí od nejnáročnější aplikace, kterou bude na počítači spouštět. Na internetu lze tyto požadavky snadno dohledat, nejčastěji na stránkách vývojařů SW.

Požadavky:

  • Výpočetní výkon pro kancelářské aplikace
  • Možnost připojení k síti pomocí síťové karty LAN a WiFi
  • Možnost hraní jednodušších her a přehrávání videa z Youtube
  • Co nejnižší váha
  • Cena do 10 000,- Kč

Studentům doporučujeme na výběr:

Čtrnáctipalcové varianty s Core i5, SSD a 8GB RAM pořídíte okolo 8 000 Kč vč DPH, oproti menší variantě úhlopříčky mají i kvalitnější LCD:

Dvanáctipalcové varianty s Core i5, SSD a 8GB RAM pořídíte okolo 7 000 Kč vč DPH a často s o něco lepší výbavou:

Po pečlivém zvážení si student vybere malý Dell Latitude E7250, je opravdu lehký, tenký a odolný. Velikostí se ztratí mezi sešity. Má plnoformátové HDMI pro připojení k TV. Protože je tento model na trhu velmi rozšířený, dá se sehnat za hezkou cenu s pěknou výbavou a peníze se teď hodí i na jiné věci.

Notebook pro konstruktéra, nebo na střih videa a jiné náročné použití:

Notebook určený pro náročné aplikace musí být především výkonný. Nesmí však chybět i robustní šasí, aby se komponenty dokonale chladily. U výkonných počítačů, požadujte výkonný procesor, výkonnou grafickou kartu, oprační paměť RAM ideálně s hodnotou 16 GB. Nezáleží ani na váze, protože notebook budete pravděpodobně přenášet jen minimálně. Vhod také přijde kvalitní displej, nejlépe IPS a s vyšším rozlišením. Prvním krokem při výběru bude opět sepsání požadavků.

Požadavky:

  • Výkonný procesor - nejlépe se čtyřmi jádry
  • Výkonná grafická karta
  • Velká operační paměť
  • Rychlý SSD disk
  • Kvalitní displej
  • Cena do 25 000,- Kč

Nyní opět vybereme notebooky, které nejlépe odpovídají požadavkům:

Při srovnání parametrů notebooků lépe vychází HP ZBook, při srovnatelém osazení, jej lze sehnat o pár tisíc levněji. Doporučujeme čtyřjádrový QM procesor řady i7, SSD 256 GB, 16GB RAM a nVidia Quadro K2100M, to vše okolo 13 tis Kč vč DPH.

Závěrem

Tímto článkem končí náš třídílný seriál o výběru notebooku.

V prvním díle jsme se dozvěděli něco o procesorech, bateriích, paměti a chipsetu.
Druhý díl
nás zavedl do oblasti displejů, grafických karet a počítačových sítí.

Tento třetí díl vše završil informacemi o portech, příslušenství a konstrukci. Závěrem jsme se pak věnovali výběru konkrétního typu počítače podle zaměření konkrétního uživatele. Chápeme, že i tak není rozhodnutí vždy jednoduché, proto se prosím neváhejte obrátit na naše kolegy na infolince, kteří vždy rádi pomohou s výběrem.