V posledním, třetím dílu našeho seriálu o výběru notebooků vás seznámíme s příslušenstvím a porty notebooků. Také si něco řekneme o spolehlivosti a bezpečnosti notebooků. Seriál uzavřeme praktickým návrhem notebooků pro různé skupiny uživatelů. Poradíme vám, jak neplatit víc, než musíte.

V třetím a posledním dílu seriálu o výběru notebooku se zaměříme na porty a příslušenství, spolehlivost a bezpečnost. Také si ukážeme některé praktické postupy při výběru notebooku.

Porty a příslušenství

Porty ovlivňují do značné míry použitelnost notebooku. Snad nejuniverzálnějším portem je USB a proto dnes asi nenajdeme notebook, kde by tento port chyběl.

Doporučuji verzi 2.0, která je několikrát rychlejší než starší verze 1.1. Naštěstí ji najdeme už skoro ve všech nových noteboocích. Nový notebook by měl mít minimálně dva porty USB - čím více, tím lépe. Pomocí USB můžeme k notebooku připojit celou řadu zařízení - digitální foťáky, tiskárny, scanery, externí myši a další. USB vytlačuje z notebooků sériový a paralelní port a také PS/2 pro připojení myši a klávesnice.

Pro vysokorychlostní přenos dat dobře poslouží port firewire (IEEE 1394), který se používá především pro digitální videokamery a externí mechaniky. Port firewire většinou nemají jen ty nejlevnější notebooky.

Dalším velmi univerzálním portem je PCMCIA, který umožňuje připojení některých zařízení, která v notebooku chybí. Pomocí PCMCIA můžete notebook rozšířit o další porty USB nebo firewire, modem, síťovou kartu a podobné zařízení. V dnešní době, kdy je většina komponent přímo integrována do notebooku, už nemá PCMCIA slot takový význam jako dříve. Přesto je dobré, aby notebook byl vybaven alespoň jedním slotem typu III.

V notebooku nalezneme rovněž konektory pro připojení různých zvukových zařízení. V ideálním případě to jsou tři konektory - mic (vstup pro mikrofon), line-in (vstup pro další zvuková zařízení), line-out (výstup na sluchátka). Často se setkáme s tím, že má notebook pouze mikrofonní vstup a výstup pro sluchátka. Většina uživatelů stejně vstup line-in nevyužívá, takže to zase tolik nevadí.

Z grafické karty jsou běžné dva výstupy. VGA výstup, na který můžete připojit externí monitor. Najdeme ho téměř u všech notebooků. A TV-out, který umožňuje pomocí konektoru S-Video připojit televizi, videopřehrávač či jiné video zařízení. Výstup TV-out se může hodit například pro sledování filmů na větší ploše televizoru.

COM, LPT a PS/2 jsou porty, které se z notebooků pomalu vytrácí. Koupit notebook se sériovým portem COM a paralelním portem LPT má význam jen pokud víte, že budete k notebooku připojovat nějaké konkrétní zařízení, které se nedá připojit jinak. Místo PS/2 portu dobře poslouží USB.

U dražších notebooků se můžeme setkat s portem pro portreplikátor. Pomocí tohoto portu můžete připojit zařízení, které vám notebook rozšíří o další porty.

Není neobvyklé, že v notebooku je integrovaná čtečka paměťových karet. Paměťové karty nabývají v posledních letech na významu a tak se vám nyní či později bude čtečka karet pravděpodobně hodit.

Spolehlivost

U notebooků jsou kladeny daleko větší požadavky na spolehlivost než u klasických PC. Často jsou přenosné počítače vystaveny velkým změnám teplot, mechanickým otřesům a dalším nepříznivým vlivům. Co se týče spolehlivosti, mají zpravidla navrch značkové počítače. Tvrzení, že u značkových výrobků platíte "pouze za značku" u notebooků neplatí. Se značkou platíte právě za spolehlivost a kvalitu. I když méně značkové notebooky nabízí často větší výkon a lepší cenu, investice do kvalitního, značkového výrobku se zpravidla vyplatí. Aby mohli neznačkoví výrobci vybavit notebook rychlejším procesorem, musí šetřit na jiných dílech a na výstupní kontrole. Často to jsou právě mechanické části, které odchází u neznačkových počítačů jako první.

U renomovaných výrobců notebooků se nezřídka setkáváme s odolným vyztuženým krytem z titanových a jiných slitin, které ochrání notebook daleko lépe než obyčejný plast.

Ani ten nejspolehlivější notebook se občas nevyhne nějaké závadě, a proto je velkým kladem kvalitní servis. To bývá další výhoda značkových výrobků.

Chcete-li vsadit na jistotu, kupte si notebook renomované ověřené značky.

Zabezpečení

Vzhledem k malým rozměrům a velké ceně se notebooky stávají často terčem zlodějů. Notebook může obsahovat citlivá data, které je třeba chránit. Velmi rozšířené jsou různé mechanické zámky, jako je například zámek Kensington. Nedávno byl na internetu zveřejněn podrobný popis, jak zámek otevřít během 30 sekund. Ani další mechanické zámky se nedají považovat za spolehlivou ochranu dat. Některé notebooky jsou vybaveny čtečkou otisků prstů. Notebook po vás chce při bootování otisk prstu, pokud po zkontrolování otisk neodpovídá, notebook ukončí bootování systému. Pokud potřebujete dobře zabezpečit citlivá data, nejlépe se osvědčuje několikanásobná ochrana, která znemožňuje i vyjmutí disku a nabootování z jiného počítače.

Firma IBM, v současné době jako jediná, má své notebooky chráněné hardwarově přímo na desce.

Jak postupovat při výběru notebooku?

Ušetřit peníze při koupi notebooku můžete především tím, že si nejprve pečlivě promyslíte, k čemu notebook budete používat. Pro kancelářské aplikace stačí levný notebook s Celeronem M nebo mobilním Sempronem, pokud nebudete notebook často přenášet, můžete ušetřit a zakoupit si těžší a tím i levnější notebook. Při požadavku na vyšší výkon se vyplatí myslet dopředu a investovat do notebooku, který se dá snadněji rozšířit.

Při běžném provozu je lepší investovat do kvalitního displeje a klávesnice spíše než do extrémního výkonu.

Rozhodně nedoporučuji šetřit tím, že koupíte levný neznačkový notebook. Taková investice může nakonec skončit dráž než při koupi výrobku z dílny renomovaných výrobců.

Praktické postupy při výběru notebooků

V závěru našeho seriálu vám ukážeme dva konkrétní příklady, jak vybrat notebook. Budeme vybírat notebook pro studenta a pro počítačového hráče.

Notebook pro studenta:

Studenti často využívají notebook pro psaní textů. Poznámkami z vyučování počínaje a diplomovou prací konče. Často bude potřeba připojit notebook ke školní síti LAN. Jako student technicky zaměřeného oboru musí používat občas i nějaký specializovaný program, jako je Matlab, CAD nebo nějaké vývojové programátorské prostředí. Po studiu si bude chtít odpočinout a relaxovat u nějakého filmu nebo hry. Možnosti výdělku při studiu nejsou příliš velké, proto je limitován především cenou. První věcí, kterou by měl náš student udělat, je sepsat si požadavky.

Požadavky:

  • Výpočetní výkon pro kancelářské aplikace
  • Možnost připojení k LAN pomocí síťové karty a WiFi
  • Možnost hraní jednodušších her a přehrávání DVD
  • Co nejnižší váha
  • Cena do 22 000,- Kč

Student si vybral z nabídky internetových obchodů tyto notebooky, které splňují jeho požadavky (ceny jsou z internetového obchodu www.levnapc.cz):

Fujitsu-Siemens Amilo Pro V2030 HP nx9105 Acer Aspire 1362LC
Celeron M 360­/1.4GHz
256MB RAM
40GB HDD
DVD­/CD-RW
15'' XGA
UniCHrome Pro 3D­/2
Linux
WiFi
2,6kg
Sempron 2800+
256MB RAM
40GB HDD
DVD­/CD-RW
15'' XGA
Nvidia GeForce4 Go (32 MB)
WiFi
Xph
3,5kg
Sempron 2800+
256MB RAM
40GB HDD
DVD/CDRW
15"XGA
UniChrome™ Pro IGP
WiFi
Xph
3,6kg
Cena 18 425,- Kč
Cena 21 070,- Kč
Cena 21 638,- Kč

Po pečlivém zvážení si student vybere FS Amilo Pro V. Výpočetní výkon je sice nižší, ale zato je notebook podstatně lehčí a levnější. Pro studenta není operační systém Linux překážkou, ale spíše výhodou.

Notebook pro počítačového hráče:

Notebook určený pro hry musí být především výkonný. Je tedy důležité, aby nechyběl výkonný procesor, výkonná grafická karta a alespoň 512MB RAM. Nezáleží ani na váze, protože náš počítačový hráč bude notebook přenášet jen minimálně. Vhod také přijde kvalitní displej, nejlépe širokoúhlý. Vzhledem k tomu, že většina her běží pod Windows, neměl by tento operační systém chybět. Vhod přijde také DVD vypalovačka. Prvním krokem při výběru bude opět sepsání požadavků.

Požadavky:

  • výkonný procesor - nejlépe stolní
  • výkonná grafická karta
  • kvalitní displej
  • Windows XPh

Nyní opět vybereme tři notebooky, které nejlépe odpovídají požadavkům (ceny jsou z internetového obchodu www.levnapc.cz).

Acer Aspire 3023WLMi HP nx6125 Sony Vaio FS395VP
Sempron 3000+
2x256MB RAM
80GB HDD
DVD+­/-RW
15.4'' WXGA
ATI Mobility Radeon x700 128MB
Xph
3,07kg
Sempron 3100+
512MB
60GB
DVD+-RW
15" XGA
ATI Mobility Radeon X300 128MB
WiFibg
Xph
2,72kg
Pentium M 740­/1.73GHz
512MB
80GB
DVD+­/-RW
15.4'' WXGA
GeForce Go 6400 s technologií TurboCache
Xpp
2,9kg
27 924,- Kč
23 084,- Kč
33 395,- Kč

Při srovnání parametrů notebooků nejlépe vychází Acer Aspire 3023WLMi. Má nejvýkonnější grafickou kartu, širokoúhlý displej a je za přijatelnou cenu.