Patříte k milovníkům počítačových her? Pak se určitě nespokojíte s běžným kancelářským monitorem. Pro ten nejlepší herní zážitek byste si měli pořídit herní monitor. Poradíme vám, na co se při jeho výběru zaměřit.
Není monitor, jako monitor, o tom by mohli vyprávět především hráči počítačových her. Tento koníček je takovým pozoruhodným a samostatným světem vyžadujícím tu správnou výpočetní techniku. Důležitou roli sehrává nejenom výkonný počítač, jak by si mohl, kdo myslet. Je to také herní monitor, od něhož je třeba vyžadovat jisté technické parametry. Ano, pro běžnou kancelářskou práci a domácí užití si asi vystačíte s kdejakým lepším monitorem. Ten však už ale nemusí být ideální volbou právě pro hraní počítačových her.
Herní monitory totiž disponují jinými parametry, přičemž některé z nich jsou doslova klíčové. Zároveň mají speciální funkce podtrhující kvalitu zobrazení. Při výběru herního monitoru je třeba cílit na níže uvedené vlastnosti.
I když z pohledu kvality zobrazení nejde o podstatnou věc, je důležité zmínit se také o fyzickém vyhotovení herního monitoru. Přece jenom, mnohé herní počítače jsou obvykle o propracovaném a nasvíceném designu. V podobném duchu můžete lovit i mezi herními monitory. Ty zaměřené vyloženě na hráče mohou mít extravagantní vzhled podtrhující herní atmosféru.
Jako první se zajímejte o typ panelu. Na trhu jsou samozřejmě různé technologie, přičemž každá se hodí pro jiné účely. V tomto případě hodně záleží na tom, jakým herním titulům se primárně věnujete. Obecně platí, že vybírat můžete ze standardů TN, IPS a VA. V poslední době se do popředí zájmu dostávají také OLED monitory, s nimiž se v určité míře pojí nešvar ve formě vypalování pixelů.
Například panely TN už nepatří k absolutní špičce v rámci kancelářských prací, někteří hráči počítačových her jimi však nemusí pohrdnout. I přes jejich nejhorší kvalitu zobrazení stále patří k těm nejrychlejším. Ve prospěch TN panelu hovoří skvělá odezva a zároveň nízká pořizovací cena. Na druhou stranu se připravte na průměrné hodnoty kontrastu a podání barev. TN technologie nejvíce pokulhává v horších pozorovacích úhlech.
Takovou zlatou střední cestou jsou IPS panely s čistým obrazem, dobrým podáním barev a v podstatě těmi nejlepšími pozorovacími úhly. Vynikající barvy se pojí s nízkou odezvou, která dohání TN panely, takže z pohledu herního zážitku jde o ideální volbu. Od každého dostanete kousek.
Něco mezi IPS a TN panely, přesně tam se nachází kvalita pozorovacích úhlů VA obrazovek. Ty mají průměrné hodnoty odezvy a barevného podání, na druhou stranu vynikají perfektním kontrastem. Černá je opravdu černá, takže v rámci hraní vybraných žánrů může jít o značný benefit. VA panely jsou zárukou jisté autentičnosti scén. Realistický herní zážitek vtáhne do děje naprosto každého.
Pokud pomineme riziko vypalování pixelů u OLED panelů a jejich opravdu vysokou cenu, v ostatních sférách patří v podstatě ke špičce na trhu. Ať už jde o podání barev, kontrast či nízkou odezvu. Z výše uvedených řádků je tedy patrné, že se při výběru herního monitoru musíte rozhodnout, jakým sférám z pohledu kvality zobrazení dáváte přednost. Obecně mezi nejčastěji používané panely patří IPS a VA.
Důležitý je pochopitelně nejenom typ panelu herního monitoru, ale také velikost neboli úhlopříčka. V tomto případě lze vsadit na prověřený standard, který je od 24" do 27". Investovat samozřejmě můžete i do větších monitorů, vše se však odvíjí od herního žánru, jemuž dáváte zelenou. Výjimkou totiž není poskládání více monitorů vedle sebe. Pakliže uvažujete tímto směrem, volte modely s tenkými rámečky, s nimiž je vizuální přechod mezi monitory v podstatě minimální a nenarušuje herní zážitek.
Kapitolou samou o sobě jsou zakřivené monitory stávající se trendem současné doby. Právě tyto fyzické dispozice zobrazovací plochy vás mohou ještě více vtáhnout do počítačové hry. O těchto typech monitorů se více rozepisujeme v článku rovný vs. prohnutý monitor, kde můžete načerpat řadu hodnotných informací. Důležitou roli sehrává především poloměr zakřivení, který kopíruje zakřivení lidského oka. Podstatnou roli z pohledu herního komfortu sehrává i výškové nastavení monitoru, popřípadě funkce Pivot neboli otočení monitoru o devadesát stupňů na výšku.
Velikost monitoru se mimo jiné pojí také s vhodným poměrem stran. Pokud dáváte přednost střílečkám, pak jistě oceníte nejpoužívanější klasiku v poměru 16:9. Naopak milovníci závodů by měli hledat monitory poskytující širší zorné pole. Potom se jasnou volbou stává poměr stran 21:9. S větším monitorem získáte větší hrací plochu a naopak. Obecně je lepším řešením protáhlý monitor, který vás lépe vtáhne do herního prostředí.
S velikostí monitoru souvisí ještě jeden zásadní parametr, jímž je samotné rozlišení. V tomto případě platí jednoduché pravidlo. S narůstající velikostí musí růst i rozlišení, abyste se dopracovali k co nejdokonalejšímu a nejjemnějšímu obrazu. Právě detaily jsou v počítačových hrách klíčovým elementem. Klasické FHD rozlišení je tak poslední dobou nahrazováno QHD, 2K a nejčastěji 4K rozlišením. Nutno podotknout, že s vyšším rozlišením rostou také nároky na dostatečný výkon stolního počítače.
Při výběru herního monitoru musíte zabřednout do těch nejmenších detailů z pohledu parametrů. Jedním z těch nejdůležitější je bezpochyby obnovovací frekvence. Ta je udávána v Hertzích známých pod zkratkou Hz. Ve své podstatě je prezentováno to, kolikrát se obraz displeje obnoví za jednu vteřinu. Z logiky věci tedy jasně vyplývá, že obnovovací frekvence souvisí s plynulostí obrazu. U běžných kancelářských monitorů se můžete setkat s obnovovací frekvencí 60 Hz. Tento běžný standard je však pro herní monitory naprosto nedostačující.
Obnovovací frekvence herních monitorů musí být co možná největší. Běžně se tak setkáte s frekvencí 120 Hz, 144 Hz nebo dokonce s frekvencí 165 Hz až 240 Hz. Za zlatou střední cestu je považován údaj 144 Hz, protože ty vyšší souvisí také se samotným výkonem výpočetní techniky. Pokud si tedy chcete užít vizuálně dokonalý herní zážitek, frekvence bude jedním z klíčových aspektů.
Odezva monitoru udávaná v milisekundách se zkratkou ms je pravým opakem obnovovací frekvence. V tomto případě máme na mysli velikost udávané hodnoty. Čím nižší odezva, tím lépe. I když mnohým čtenářům možná přijde, že milisekundy nemohou ovlivnit kvalitu obrazu, opak je pravdou. Pod dobou odezvy si můžete představit čas, za který se změní jednotlivé pixely z černé na bílou a zpět.
U kancelářských monitorů je za standard považována hodnota 5 ms. Ta však není zcela ideální volbou pro herní monitory, u nichž byste měli prahnout po nižších hodnotách, jakými jsou 1 až 2 ms. Výjimkou nejsou ani hodnoty pod hranicí 1 ms, což oceníte hlavně při akčních hrách, kdy svému oku dopřejete maximální komfort. Typickým příkladem jsou střílečky nebo rychlé závody. Pak bude vůz i při rychlé změně scenérií prokreslený stále do detailu.
Při výběru herního monitoru myslete také na to, jak ho připojíte ke stolnímu počítači nebo hernímu notebooku. Nepodceňujte důležitost těchto portů, aby při výsledném propojení nedošlo k nepříjemnému rozčarování. Je pravdou, že VGA konektor už je přece jenom zastaralý, proto dejte zelenou novějším a modernějším konektorům, mezi nimiž jednoznačně vede port HDMI a DisplayPort. Pohlídejte si i verzi konkrétního konektoru, s níž pochopitelně souvisí přenos dat promítající se do rozlišení a frekvence. Čím vyšší verze portu, tím lépe. Adekvátní podpora musí být na obou stranách, tzn. u herního monitoru i herní výpočetní techniky.
Při nákupu herního monitoru můžete jít samozřejmě ještě dál, za hranice výše doporučovaných parametrů a informací. Vše souvisí se vším, což dokazuje i typ používané grafické karty. Zjistěte si, co vlastně umí a obraťte to ve vlastní prospěch, potažmo v kvalitnější obraz. Každá grafická karta používá různé synchronizace obrazu využitelné také v rámci herních monitorů. V tomto směru můžete narazit kupříkladu na pojmy, jakými jsou NVIDIA G-SYNC nebo AMD FreeSync. O nich jsme se mimochodem podrobněji rozepsali v článku Adaptivní synchronizace u monitorů. Vyhnout se tak můžete zadrhávání, trhání obrazů a podobným neduhům. Objasněny vám budou pojmy jako input lag, tearing a další.
Abyste si užili skutečně dokonalý herní zážitek, vyhlížejte i ostatní praktické technologie. Jsou to funkce filtrující nežádoucí modré světlo. U monitorů značky Hewlett-Packard je to funkce HP Eye Ease, u produktů značky iiyama pak technologie Flicker-free. Nabízí se i redukce blikání obrazu a jiné vymoženosti.
Vzhledem k tomu, že do herního monitoru budete hledět pravděpodobně dlouhé hodiny, je na místě vybírat kvalitní model poskytující ten nejlepší herní zážitek. Nyní už víte, na jaké parametry se máte zaměřit.