Jako uživatelé výpočetní techniky hledíte do monitorů a displejů dnes a denně. Víte ale o tom, že to může být škodlivé pro vaše oči? Právě proto je tu technologie Low Blue Light.
Lidé v dnešní době tráví u počítačů poměrně dlouhou dobu. Dvojnásob to platí pro ty, kteří se živí prací na počítači, ať už jde o kancelářské úkony, grafiku, zpracování multimédií apod. I jako běžní uživatele koukáte do monitoru nebo displeje notebooku jistě každý den. A když to není zrovna obrazovka výpočetní techniky, je to jiná zobrazovací plocha tohoto typu.
Pakliže jste touto tematikou zcela nepolíbení pak vězte, že z každého monitoru vyzařuje světlo, díky němuž vlastně vidíte to, co potřebujete. Málokoho ovšem napadne negativní vliv takového světla na lidský zrak. Jenže, opak je pravdou, a právě kvůli pohodlí pro oči vznikla technologie Low Blue Light.
Pojďme se ale této tematice věnovat skutečně od počátku, ať pochopíte, k čemu je technologie Low Blue Light a co si pod ní vlastně představit. Podstatné je zmínit, že právě světlo dopadající do našich očí nám umožňuje vidět, o tom není žádných pochyb. Rozlišovat však musíme dva druhy světla.
Do kategorie neviditelného osvětlení patří logicky to ultrafialové, jehož vlnová délka je menší jak 415 nm. Tím druhým je osvětlení infračervené s vlnovou délkou nad 780 nm. Tyto druhy světa mohou poškodit lidský zrak, na druhou stranu je lze poměrně dobře odfiltrovat. Mnohem více by vás mělo zajímat viditelné světlo, jehož vlnová délka se pohybuje v rozmezí 415 až 780 nm. A zrovna oblast 415 až 455 nm je pro lidské oko víceméně nebezpečná. Primárně jde o modré světlo, které je se svými vlnovými délkami škodlivé pro oči. Silné modré světlo totiž negativním způsobem ovlivňuje makulární část oční sítnice.
Jen pro doplnění zmíníme, že od 380 nm začíná modré světlo a kolem 780 nm je červené světlo. Právě zmiňovaný rozsah 415 až 455 nm je označován jako světlo s vysokou energií dopadající na sítnici. Často se můžete setkat se zkratkou HEV.
Když to napíšeme zcela jednoduše, přemíra modrého světla v pravidelné konzumaci vede k buněčné smrti ve vašich očích. Laicky řečeno si jím kazíte svůj zrak, potažmo poškozujete fotoreceptorové buňky a po delší době můžete vidět hůře a hůře. Modré světlo zároveň neničí pouze zrak, ale na lidské tělo působí i jinými negativními vlivy.
V této souvislosti nejčastěji narazíte na pojem cirkadiánní rytmus. Jak asi správně tušíte, modré světlo negativním způsobem ovlivňuje cyklus spánku a bdění. Působí na spánkový hormon, respektive dochází k potlačování melatoninu. Je tedy zřejmé, že eliminace modrého světla je zkrátka na místě, a to nejenom v rámci výpočetní techniky, potažmo monitorů a displejů notebooků, ale i všech ostatních zobrazovacích ploch v podobě mobilních telefonů, televizorů apod. Každodenní několikahodinové koukání do monitoru by bez eliminace modrého světla mělo negativní vliv na vaše zdraví.
Právě výše uvedená fakta se stala předlohou pro technologii zvanou Low Blue Light. S tou se můžete setkat pod označením BlueLightFilter, popřípadě jinými názvy v závislosti na konkrétním řešení daného výrobce. U společnosti Hewlett-Packard to může být například Eyesafe nebo HP Eye Ease, u monitorů značky Benq je to Eye-Care atd.
Technologie Low Blue Light ve své podstatě reguluje modré světelné spektrum vycházející z monitoru či displeje notebooku. S aktivací této technologie dokonce nedochází k pozvolné změně zobrazovaných barev směrem do žlutého spektra. Pokud při některých úkonech vyžadujete dokonalé barevné podání, je možné tuto funkci potlačit nebo dokonce úplně deaktivovat. V dnešní době jsou technologie Low Blue Light na vysoké úrovni, takže i přes popisované omezení získáte ostrý, čistý a dokonalý obraz.
Integrace této a mnohých dalších technologií do současných monitorů, potažmo zobrazovacích ploch je zcela na místě. Oční komfort při práci a pozitivní přístup k lidskému zdraví je více než důležitý. Mnohdy se setkáte s rozšířenými možnosti této funkce, například v podání Low Blue Light Plus, kdy máte rychlý výběr hned z několika scénářů zobrazovaného podání. Třeba u multimédií oceníte primárně věrohodnost barev, při dlouhodobé kancelářské práci pro vás bude zásadní maximální ochrana očí. Odfiltrování modrého světla však není tím jediným, na co narazíte. Jsou tu i ostatní přínosné technologie s ohledem na konkrétní výrobce monitorů.
Kapitolou samou o sobě je kupříkladu technologie Brightness Intelligence. Ta spolupracuje s čidly detekujícími okolní světlo v místnosti, kde se díváte na monitor. Tyto údaje zároveň vyhodnocuje s jasem a kontrastem obrazovky a stará se o jejich nejlepší podání, ať už jde o tmavé scény, světlá místa apod. O něco více propracovanější je pak technologie Brightness Intelligence Plus, kdy se vám dostane dokonalého vizuálního zážitku s ohledem na okolí. Tím pádem budete minimálně namáhat své oči, při dlouhodobé práci utlumíte bolesti hlavy a zajistíte svým očím maximální ochranu.
V rámci komplexnosti těch nejpoužívanějších technologií souvisejících s monitory je třeba neopomíjet ani na Flicker-Free, což je technologie minimalizující problikávání obrazovky. Ano, i takové detaily přispívá k ochraně zraku a přináší komfortnější podívanou. Vzhledem k tomu, že s monitory se pojí mnohé další přínosné technologie, nasměrujeme vás kupříkladu na jeden z našich článků zaměřený na téma HDR technologie u monitorů. Dále se vám hodí informace Víte, jak kalibrovat monitor nebo Důležité parametry při výběru monitoru.