Konektor USB-C je populární napříč různou výpočetní technikou. Málokdo ovšem tuší, že své zastoupení má také u moderních monitorů. Víte, v čem vám takový způsob propojení může být přínosem?
Konektor USB-C se pomalu, ale jistě stává nepřehlédnutelnou stálicí současného trhu. Víceméně každá novější výpočetní technika tímto konektorem disponuje. Od doby, kdy se v roce 1996 poprvé objevil konektor USB a v roce 2013 jeho odnož typu C uběhl poměrně dlouhý čas. Dnes je USB-C víceméně standardem mezi mobilními telefony, tablety, ale i jako nedílná součást notebooků a stolních počítačů. O tomto rozhraní jsme se mimochodem rozepsali více v článcích Kompletní přehled USB standardů a konektorů a Konektor USB-C, jaké má možnosti a budoucnost?
Je to teprve otázka poslední doby, kde se konektor USB-C objevil také jako nedílná součást monitorů různých výrobců. Doposud trochu netradiční řešení, které s sebou však přináší spoustu výhod, o nichž jenom málokdo tuší.
Než představíme ono praktické spojení USB-C a monitorů, je vhodné alespoň ve stručnosti zmínit to nejzásadnější týkající se tohoto konektoru. Ten je poměrně minimalistického vzezření, což dokazují rozměry 8,4 x 2,6 milimetrů. Mnozí výrobci zároveň uvádí, že průměrná životnost takového konektoru je kolem deseti tisíc vysunutí a zasunutí. To vše se samozřejmě odvíjí od toho, jak se ke konektoru, potažmo k zařízení chováte.
Podstatné ovšem není jenom fyzické provedení USB-C, jak by si mohl, kdo myslet. Je to také využívané rozhraní, které jde v tomto ohledu neustále kupředu. A dalo by se říci, že se jedná o velice zásadní údaj. Na mysli máme jednotlivé generace.
Toto už je poměrně slušný základ k tomu, aby bylo rozhraní USB-C využíváno nejenom k přenosu audio a video signálu, ale současně i k přenosu dat a napájení. Právě do těchto pomyslný vod směřuje využívání konektoru USB-C u monitorů.
V rámci obecných výhod tohoto typu konektoru lze určitě zmínit oboustranné provedení, takže nemusíte přemýšlet o tom, jaká je ta správná strana konektoru. Jedná se o univerzální řešení, na které se nabaluje právě ona zmiňovaná oboustrannost. Kapitolou samou o sobě je pak rozhraní Thunderbolt vlastní především společnosti Intel a Apple, kde se bavíme o přenosových rychlostech až 40 Gbit/s. O jednom z nejnovějších standardů si přečtete prostřednictvím článku na téma Thunderbolt 5 nabízí příjemná vylepšení.
Výše uvedená rozhraní sehrávají důležitou roli nejenom v případě podpory konkrétních zařízení, ale i použitého kabelu. U norem USB 2.0 nebo USB 3.0 se totiž můžete setkat s tím, že bude zajištěn pouze přenos dat a napájení, což u monitorů s USB-C konektor ztrácí celkem význam.
Většina uživatelů výpočetní techniky je zvyklá na to, že monitor k notebooku připojuje skrze klasické video konektory, jakými jsou DVI, VGA, DisplayPort nebo HDMI. Novodobé monitory však nabízí lepší alternativu, a to právě prostřednictvím konektoru USB-C. Takové propojení funguje velice jednoduše a nabývá mnoha scénářů. Je pravdou, že konektor USB-C využijete primárně u propojení monitoru s notebookem, na což bude navazovat další z výhod popisovaná v následujících řádcích. Propojení se stolním počítačem ovšem nemusí být výjimkou.
Prostřednictvím jediného kabelu budete schopni přenášet obraz, zvuk, a ještě napájet připojený notebook. Ten zároveň může komunikovat s ostatními zapojenými periferiemi do monitoru. Typickým příkladem jsou flashdisky, externí pevné disky a ostatní zařízení. Monitor s USB-C konektorem lze propojit také s mobilním telefonem nebo tabletem a využít ho jako velkou zobrazovací plochu. Skrze tento kabel se nabízí příjemná možnost nabíjet zařízení v podobě zmiňovaných telefonů nebo notebooků.
Bez jediného omezení rázem přenesete data rychleji, a navíc rozšíříte celkovou autonomii notebooku.
Pokud se od technických informací a možností USB-C rozhraní v monitoru přesuneme ke každodennímu užívání tohoto modelu, mnohým jistě vyvstane na mysli ještě jedna přínosná výhoda. A tou je minimalizace kabelů na pracovním stole. Najednou nebudete potřebovat pro napájení notebooku další kabely, protože s tím si poradí moderní monitory s USB-C konektorem. Nabíjení realizované skrze technologii Power Delivery nabízí různé profily a dosahuje výkonu až 100 W. Záleží na tom, jaký typ monitoru zvolíte.
Díky více konektorům v monitorem do jisté míry odpadá i potřeba dokovacích stanic, protože mnohá zařízení a periferie připojíte právě do monitoru a ten pak propojíte skrze USB-C kabel s notebookem. Větší pořádek na pracovním stole v kombinaci s profesionálním řešením je zcela na místě. Rozhodně zapomeňte na nevzhlednou spleť kabelů.
Každý výrobce monitorů s USB-C konektorem samozřejmě disponuje trochu odlišnými možnostmi a režimy nastavení, která nesou svá konkrétní označení. Ať už je to režim Alternative Mode DisplayPort, Alternative Mode HDMI, DisplayPort All Mode a jiné.
Pokud se tedy rozhodnete pro pořízení monitoru s USB-C a zamýšlíte využít všestranný potenciál tohoto řešení, pohlídejte si primárně konkrétní verze protokolů a dostupné funkce, abyste docílili modelu s jedním kabelem na pracovním stole zajišťujícím vše, od přenosu dat, přes napájení, až po přenos video/audio signálu.