Spousta nás má doma výpočetní technika staršího data, která je svým výkonem již nedostačující a řeší dilema: dá se to nějak vylepšit nebo koupit novou? Ať už tak či onak, je třeba vědět, že výkon starších zařízení lze zvýšit za pomoci dvou zásadních věcí.

Výměna typu pevného disku nebo navýšení celkové kapacity operační paměti může ze starého počítače nebo notebooku udělat stroj, který bude výkonově znovu přijatelný.

Běžný disk vs. SSD

SSD disk

Nejprve se pojďme zaměřit na pevný disk. Uživatelé, kteří s tím nemají zkušennosti, mnohdy nedělají rozdíly mezi jednotlivými typy. A to je chyba. Je třeba si všímat toho, zda v počítači nebo notebooku bude klasický HDD či SSD disk.

Klasický HDD je vyráběn ve dvou velikostech 2,5" a 3,5" původně podle toho, zda bude umístěn do stolního počítače nebo přenosného notebooku. Tento produkt pracuje s hlavičkami a magnetickými plotnami, což mu přináší možnost nabídnout velké úložné místo. Při zvažování pozitiv se také hovoří o vyšší životnosti a spolehlivosti.

Jiná srovnání říkají, že v odolnosti je na tom SSD technologie lépe, protože disky neobsahují žádné mechanické pohybující se části. Na druhou stranu se u klasických plotnových disků setkáte s hlukem, vyšší spotřebou a co považuju osobně za nejdůležitější, s nižší rychlostí zápisu a čtení.

SSD disky fungují na trochu jiném principu a data jsou ukládána na paměťové čipy. Pro laiky lze použít přirovnání k flash paměti. A právě u nich jednoznačně vede rychlost zápisu a čtení. Je pravdou, že kapacity jsou za obdobnou cenu jako u HDD o něco nižší a dosahují obvykle do 512 GB, rozdíl v rychlosti je ale okamžitě postřehnutelný.

Pocítíte to už při samotném spuštění systému a následné práci s daty. Čtení a zapisování dat na pevný disk SSD zkrátí vaši čekací dobu mezi danými úkony a operacemi.

A tohle je ve většině případů dneska to slabé místo, které potřebujete u PC odstranit, abyste ho zrychlili. Výkon procesoru bývá velmi často na běžné operace dostatečný.

U repasovaných počítačů a notebooků jde o dílensky dobře zpracované stroje většinou vyšších řad, které se obsazovaly na svou dobu slušně výkonnými procesory a mohou díky SSD disku a aktualzované RAM ještě dlouho spolehlivě sloužit.

Navyšte operační paměť počítače a notebooku

Operační paměť

Druhým praktickým způsobem vedoucím ke znatelnému zvýšení rychlosti výpočetní techniky je rozšíření operační paměti. Ta je označována zkratkou RAM, což znamená Random Access Memory neboli paměť sloužící k uchovávání právě zpracovávaných dat. Takže velký důraz je kladen především na její celkovou rychlost.

Každý stolní počítač či notebook disponuje odlišným počtem slotů, do kterých můžete vkládat paměťové moduly. Jejich velikost v řádu několik gigabajtů se pak pozitivně promítne do výpočetního výkonu. Celkovou hodnotu je třeba volit na základě toho, co od počítače vyžadujete.

Při navyšování kapacity operační paměti byste se měli odrazit od pár základních bodů. Jedním z nich je zmiňovaný počet volných slotů. Pokud už žádné nemáte, nezoufejte. Vyměnit můžete stávající paměťové moduly s kapacitou vyšší. Pohlídat si musíte to, jaký typ operační paměti ve vašem stolním počítači nebo notebooku je. Nejčastěji se teď používají paměťové moduly typu DDR3 a novější.

Podstatná je i frekvence, na které budou paměti pracovat. Čím vyšší číslo, tím lépe. Na druhou stranu si musíte pohlídat to, aby vaše výpočetní technika zvládala takovou frekvenci. Vhodně zvolenými paměťové moduly o příslušné kapacitě, pracující na stejné frekvenci, docílíte vyššího operačního výkonu a zrychlení počítače či notebooku.

SSD disk a operační paměť se vyplatí

Není se proto čemu divit, že na trhu jsou k dostání starší, ale procesorově výkonné stolní počítače a notebooky, u kterých došlo jen k náhradě klasického pevného disku za SSD a proběhlo zvýšení paměti RAM. Taková technika pak roste na výkonu, a oproti novým modelům si zachovává stále příznivou cenu. Mnohdy stačí málo a nemusíte staré železo vyhazovat do odpadu.

Související články:
Jak na výměnu pevného disku
Větší paměť nebo SSD?

Repasovaná technika: repasované počítače, repasované notebooky


SSD disk
Operační paměť