Odvěké téma, které dlouhodobě způsobuje sáhodlouhé diskuze. Vyplatí se v dnešní době skládat si počítač svépomocí nebo je lepší vsadit na hotový značkový počítač? To se nyní dozvíte.

Dnešní době nevládnou pouze notebooky, jak by si mohl, kdo myslet. Firemní a domácí sektor má stále přemíru příznivců stolních počítačů. Možná více, než byste si vůbec dokázali představit. Před nákupem tohoto typu výpočetní techniky často vyvstává otázka, zda se zaměřit na skládačku či značkový počítač.

Herní počítač

Pojem skládačka je celkem výstižný, přesto ho trochu více rozvedeme pro ty, kdo se s ním doposud nesetkali. Jedná se o počítač složený z jednotlivých komponent svépomocí. Buď si ho po dílech složíte sami nebo využijete služeb IT firmy zaměřené na tuto činnost. Kdežto značkový počítač je kompletně hotovým produktem jedné konkrétní firmy. Typickým příkladem jsou výrobci Dell, Hewlett-Packard, Lenovo, Fujitsu, Acer, Asus a další. Jak asi správně tušíte, každé z těchto řešení má své klady a zápory, z nichž ve výsledku vzejde vaše finální rozhodnutí.

Skládačky mají dlouhou minulost

Je pravdou, že skládačky okupují trh s výpočetní technikou pěknou řádku let. V dávné minulosti totiž vznikly jako alternativa předražených značkových počítačů, což už není zcela poplatné současné době. Nadšenci si začali stavět počítače svépomocí doma v garáži za pomoci dostupných komponent. Důležitá byla pochopitelně znalost konkrétního oboru, aby mohl vzniknout plnohodnotně funkční počítač.

Postupem času se tato domácí kutilská činnost přesunula z domácího prostředí také do komerčního světa. IT firmy začaly kromě značkových počítačů prodávat sestavy složené jimi samotnými, a to v odlišných konfiguracích. Tento mezikrok skládačky trochu prodražil, na druhou stranu se stále jednalo o cenově dostupnější zboží nežli v případě značkové výpočetní techniky. Právě prostřednictvím těchto firemních skládaček došlo ke vzniku nejrůznějších značek počítačových sestav. I když v tomto případě je třeba zmínit, že nejde o značkové počítače v pravém slova smyslu. Firmy realizovaným skládačkám jen dodaly patřičné pojmenování.

Co jsou to vlastně značkové počítače?

A co si představit pod slovním spojením značkový počítač? Jak už jsme naznačili v úvodu, jedná se o výpočetní techniku poskládanou profesionálním výrobcem počítačových komponent. V tomto případě jsou použity značkové komponenty od A až do Z, mnohé z nich pod taktovkou samotného výrobce. Oproti skládačkám se jedná o předdefinované konfigurace, které jsou po dobu působnosti modelu na trhu neměnné. Stojí za nimi obvykle dlouhodobé testování a maximální kompatibilita jednotlivých částí. Právě tento fakt sehrává oproti skládačkám zásadní roli. Obecně lze říci, že skládačky jsou dražší záležitostí, avšak v dnešní době se propastné rozdíly mezi značkovými sestavami a skládačkami čím dál více ztenčují. Vliv na to má i repasovaná značková výpočetní technika.

Skládačky – Výhody a nevýhody

Stolní počítač

Když už máte povědomí o tom, co jsou to skládačky a značkové počítače, pojďme se podrobněji zaměřit na oba segmenty. A to především z hlediska kladů a záporů. Mezi největší přednosti skládaček patří rozhodně pořizovací cena. Pokud víte, co děláte, stačí jen nakoupit vhodné komponenty a pustit se do skládání. Při přepočtu na novou značkovou sestavu jistě ušetříte, avšak repasované značkové počítače tyto rozdíly dostava stírají.

V rámci skládaček máte poměrně neomezené možnosti realizace. Na počátku všeho se usmyslíte, jaký je váš výsledek a je pouze na vás, jakým komponentám dáte zelenou. Určité oblasti výpočetní techniky můžete klidně naddimenzovat pro budoucí rozšíření.

Na druhou stranu je tu i jedna potenciální nevýhoda. A tou je kompatibilita, největší strašák skládaček. Tento problém do jisté míry eliminují firmy zaměřující se právě na produkci skládaček. Výrobci jednotlivých komponent bohužel nezaručují to, že mezi sebou budou jednotlivé prvky fungovat bez sebemenšího problému. A jen málokterý domácí IT kutil bude kupovat více komponent, aby vyzkoušel jejich kompatibilitu mezi sebou. Pak takový krok ztrácí význam a může vás vyjít dráž nežli značková počítačová sestava. U firemních skládaček dostanete alespoň malou záruku toho, že vše funguje, jak má, protože jich firma prodá větší množství.

Se skládačkami tedy máte poměrně volnou ruku při vytváření konkrétní sestavy a nabízí se patřičná vidina peněžní úspory. Mějte však na paměti, že tu existují malá i větší rizika nekompatibility.

Jak sestavit stolní počítač svépomocí?

Pokud se přece jenom rozhodnete pro skládačku, přinášíme vám alespoň stručné informace o tom, jak v takovém případě postupovat. Rozhodně si dejte záležet při výběru jednotlivých komponent. To platí dvojnásob u herní počítačů. Potřebné informace můžete sbírat na nejrůznějších fórech mezi lidmi zabývajícími se domácími skládačkami.

Pomyslným odrazovým můstkem při montáži stolního počítače bude příprava všech nezbytných komponent, které si vybalte a zároveň nepodceňujte manuály k nim přiložené. Nejprve nainstalujte procesor do patice základní desky a důkladně ho zajistěte. Dejte si pozor, abyste nepoškodili jednotlivé piny neboli jehličky na patici. Narazit můžete na odlišné zajištění podle typu základní desky. V této souvislost se vám do budoucna může hodit článek na téma Jak rozpoznat vadnou základní desku. Následuje instalace chladiče procesoru, bez něhož jednoduše nemůžete fungovat.

Počítač

Do základní desky vložte nebo chcete-li nacvakněte operační paměti, k čemuž jsou vyhrazeny příslušné sloty. Článek Jak vyměnit operační paměť se vám stane praktickým vodítkem, abyste nic nepoškodili. Poté nainstalujte grafickou kartu, respektive ji správně připojte. Pakliže si nevíte rady s její volbou, začtěte se do článku Jak vybrat vhodnou grafickou kartu. Poslední pro provoz nezbytnou komponentou je pevný disk. Jeho zapojení se bude lišit podle typu provedení. Každá z komponent samozřejmě vyžaduje připojení kabelu. Ten povede z napájecího zdroje, z něhož je pochopitelně napájena také základní deska. I při zapojení napájení si pohlídejte správnost pinů a napájecích konektorů.

Pokud chcete do počítačové skříně vložit ještě další dodatečné komponenty, udělejte to, kabely zároveň veďte tak, aby celý obsah působil co možná nejučesanějším dojmem. Pohlídejte si přišroubování základní desky se vším výše zmíněným k šasi a poté ho zavřete. Poslední fází je instalace operačního systému. Tak ve zkratce zhmotníte skládačku dle svých představ.

Značkové počítače – Výhody a nevýhody

Opakem skládaček jsou značkové počítače, o nichž nyní víte také dost. Jejich často zmiňovaná nevýhoda v podobě vyšší pořizovací ceny je už dnes víceméně pasé s ohledem na možnost zakoupit repasovanou výpočetní techniku. Se značkovými počítači se totiž pojí podstatně více kladů nežli se skládačkami.

Vzhledem k tomu, že za návrhem dané sestavy, potažmo konfigurace stojí velká a zkušená společnost a mnohdy výrobce komponent v jedné osobě, je zaručena maximální kompatibilita. Vybírány jsou pouze kvalitní doplňky, které mezi sebou fungují za všech okolností. O tom ostatně vypovídá i dlouhodobé hardwarové a softwarové testování. Značkových počítačů je na trh vypuštěno velké množství, takže v tomto směru si výrobce nemůže dovolit selhat.

Právě dlouhodobé testy se promítají i do dalších funkčních oblastí značkových počítačů. Je to například efektivní chlazení související s tichým chodem počítačové sestavy. Optimalizovaná je obvykle i spotřeba elektrické energie, takže získat můžete vysoký výkon s nižšími náklady na provoz. Zapomínat bychom neměli ani na míru připravený vzhled šasi. Každá komponenta má své pevné místo a vše je tvořeno s ohledem na výsledný vzhled. Na rozdíl od skládaček vás nečeká prostorové experimentování.

Značkový počítač

Pokud se rozhodnete pořídit si nový značkový počítač, oproti skládačce je tu také možnost přikoupení prodloužené záruky, popřípadě speciálního servisu na místě, což ocení primárně firemní zákazníci. Kapitolou samou o sobě je hodnota počítače, která po letech používání ztrácí na ceně podstatně méně nežli skládačky.

Poslední výhodou značkových počítačů je podpora ze strany výrobce. Nyní máme na mysli tu softwarovou. Se značkovou výpočetní technikou získáte řadu programů pro optimalizaci a nastavení. Nechybí ani nové ovladače pro jednotlivé komponenty, potažmo firmware počítače.

Co je tedy lepší, skládačka nebo značkový počítač?

Na takovou otázku pravděpodobně neexistuje jednoznačná odpověď, protože každý má jiné potřeby a představu o své výpočetní technice. Zřejmé je však to, že skládačky svou nízkou cenou už tolik nekonkurují jako v letech minulých a značkové počítače zkrátka oplývají řadou benefitů navíc, mezi nimiž jednoznačně vede zmiňovaná kompatibilita. Pokud navíc zvolíte repasované stolní počítače, není o čem zdlouhavě přemýšlet.