Stolní počítače jsou nedílnou součástí kanceláří i domácích prostor. Výpočetní technika, která zvýšeným hlukem dokáže doslova otrávit. Poradíme vám, jak se s hlučností počítače co nejlépe vypořádat.

Stolní počítač mnozí z nás používají dnes a denně, ať už je to v rámci zábavy nebo práce. Součást domácích prostor a kanceláří, kde nechcete být rušeni. Jenže, výkonnost stolních počítačů neustále stoupá a s tím může souviset i samotná hlučnost. V ten moment taková výpočetní technika už není dobrým přítelem, protože výrazně hučící počítač určitě nepřispívá k vytvoření ideálního prostředí. Při dlouhodobém používá může jít dokonce o nesnesitelný hluk.

Šasi počítače

Je pravdou, že stolní počítače jsou obvykle hlučnější v okamžiku, kdy je po nich vyžadován vyšší výkon, ať už ten výpočetní či grafický. I tak by však mělo jít o přiměřenou míru, která nikterak nenarušuje používání výpočetní techniky. V opačném případě byste se měli pustit do hledání problémů. Prozradíme vám, jak řešit hlučnost stolního počítače různými způsoby. Někdy to je zanedbatelná závada a pomůže málo, jindy se musíte pustit do náročnější práce.

  • Optická kontrola a prach
  • Umístění
  • Šasi
  • Ventilátory
  • Komponenty

Mnohé tipy a rady lze čerpat také z jednoho z našich článků zaměřeného na téma Přehřívá se vám notebook? Využijte několika praktických rad.

Zbavte se přebytečného prachu

Čištění počítače

V okamžiku, kdy začne být stolní počítač hlučnější, než je obvyklé, a to i při běžných činnostech, začněte prvotní prohlídkou výpočetní techniky. Konkrétně se zaměřte na všudypřítomný prach, kterému se asi nikdo nevyhne. To platí dvojnásob, pokud kolem stolního počítače neuklízíte příliš často. Právě prach je jedním z velkých nepřátel počítačů, protože skvěle ucpává otvory pro přívod a odvod vzduchu, včetně ventilátorů.

Vizuální kontrolu proto zaměřte na přední část, kde by v žebrování neměl být žádný prach. Vývod vzduchu hledejte vzadu. V ideálním případě odejměte boční panel počítače a nahlédněte přímo do jeho útrob, kde může být prachu přemíra. Zacilte na ventilátory a jednotlivé komponenty, které by neměly být obalené prachem. Pokud narazíte na hodně prachu, zapomeňte na vysavač a chopte se raději vzduchu stlačeného ve spreji nebo v lepším případě kompresoru. Prach nikdy nevysávejte, abyste nevysáli i něco, co nechcete a raději jej vyfoukejte směrem ven.

Prach foukejte z přívodních a odvodních otvorů a z jednotlivých ventilátorů, včetně samotných chladičů. Málokterý uživatel si to uvědomuje, ale přemíra prachu ve stolním počítači může nadělat nepěknou paseku promítající se do zmiňované hlučnosti. I kdyby tento krok ve vašem případě nezabral, snažte se přesto čistit tímto způsobem výpočetní techniku alespoň jednou za 3-6 měsíců podle toho, v jak prašném prostředí počítač využíváte.

Najděte pro stolní počítač lepší místo

Z výše uvedených řádků jasně vyplývá, že dokonalé proudění vzduchu napříč výpočetní technikou způsobuje ideální chlazení a optimální chod s minimální hlučností. Pokud je stolní počítač hlasitější, zamyslete se nad tím, kde ho máte vlastně umístěný. Podívejte se, z jakých stran jsou mřížky na šasi a zamezte tomu, aby byly zastíněné například deskou stolu nebo kontejnerem pod stolem. Z těchto důvodů neumísťujte počítač tam, kde by byl omezen přívod vzduchu a hrozilo nedostatečné chlazení jednotlivých komponent. Zároveň se vyhněte umístění do oblastí s příliš vysokou teplotou či přemírou zmiňovaného prachu.

Moderní skříně mající hlavu a patu

Ventilátor Dell

Zvýšená hlučnost stolního počítače může být způsobena také tím, že jste například pro stavbu svého herního počítače zvolili nepříliš vhodnou počítačovou skříň, respektive šasi. Na tento neduh si dávejte pozor především u skládaček, kdy hlavní roli sehrávají i ty nejmenší detaily. Volte takové skříně, které jsou zaměřeny právě na dokonalý přívod a odvod vzduchu, ať už jde o velké otvory vpředu nebo celkové uzpůsobení vnitřních prostor.

Vhod přijde šasi s více pozicemi pro připevnění ventilátorů, čímž do budoucna můžete řešit ještě lepší chlazení tepla kvůli vysokému výkonu. Pozor si dejte také na volbu ideálního materiálu skříně. Ty herní zhotovené ze skla sice mohou vypadat stylově, mnohem lepší z hlediska akumulace a odvodu tepla bude plech. Zacilte na propustnost přední části, která bývá často obohacena i o filtry kvůli pronikání prachu dovnitř. I ucpání těchto filtrů může být příčinou zvýšené hlučnosti stolního počítače.

Čím více výkonnějších komponent a ventilátorů, tím větší šance na rezonance a chvění. Proto důkladně zkontrolujte i tyto detaily a zaměřte se na tu či onu periferii, zda neprodukuje nadměrný hluk. Tento neduh lze velice často řešit prostřednictvím těsnění nebo speciálních lepicích pásek. O různých typech počítačových skříní se mimo jiné dočtete v jednom z našich článků na téma Počítačové skříně a šasi obecně.

Ventilátory mohou produkovat spoustu hluku

Nyní se opět dostáváme k ještě hlubšímu hledání příčiny hlasitého stolního počítače. Když provedete základní vizuální kontrolu a odstranění prachu, zacilte právě na zmiňované ventilátory. S maximální obezřetností odstraňte boční šasi, zapněte počítat a podívejte se, zda se točí všechny příslušné ventilátory, fungují správně a nevydávají neobvyklé zvuky. Větráčků může být ve stolním počítači více než dost. Je to ventilátor zdroje napájení, grafické karty, procesoru, pro přívod a odvod vzduchu. Výraznější hluk bývá často způsoben právě ventilátorem. Ten lze samozřejmě vyměnit za nový.

Mnohdy stojí za zvážení také to, zda nenahradit menší ventilátor za větší, pakliže to konkrétní místo v počítači, potažmo počítačová skříň umožňuje. Stejného chladivého efektu totiž můžete docílit při menších otáčkách, což opět směřuje k nižší hlučnosti stolního počítače. Více si můžete přečíst v článku Jak vybrat ventilátor do PC. Kapitolou samou o sobě je přechod na efektivnější způsob chlazení, o němž jsme se více rozepsali v článku na téma Vodní chlazení v detailech.

Pokud setrváte u vašich dosavadních ventilátorů, vyplatí se zaměřit ještě na regulaci otáček, které se podepisují na hlučnosti výpočetní techniky. Tento úkon lze provést buď přímo v BIOS nebo k tomu využijete speciální aplikaci konkrétního výrobce stolního počítače. Volit lze nižší otáčky s ohledem na monitoring teploty procesoru, ale i grafické karty. Pakliže na počítači nevykonáváte náročnější operace, přijdou vám nižší otáčky ventilátorů jistě vhod.

Co dalšího může způsobovat hlučnost počítače?

Stolní počítač Dell

Výše uvedené tipy představují jedny z nejčastějších příčin zvýšené hlučnosti stolních počítačů. I přesto se však můžete setkat s některými jinými aspekty promítajícími se do hlučné výpočetní techniky. Pokud disponujete starým počítačem, respektive v něm máte ještě klasický pevný disk, hned víte, kde hledat. Vysokorychlostní otáčení produkuje hluk a v tiché místnosti může být obtěžující. Alternativou jsou samozřejmě dnes hojně rozšířené a všudypřítomné SSD disky.

Stolní počítač je typickým důkazem toho, že vše souvisí se vším. Teď máme na mysli procesor, který je třeba dostatečně chladit. V opačném případě může docházet k zátěži ostatních komponent, potažmo ke zvýšené produkci tepla a k nutnosti chlazení. To vede opět k jedinému, většímu hluku ventilátorů. Proto můžete také zkontrolovat nebo dokonce vyměnit teplovodivou pastu na procesoru. V některých případech dokonce pomůže nákup výkonnějšího procesoru.

Nadměrný hluk stolního počítače určitě není ničím normálním. Pokud se s ním při každodenním užívání výpočetní techniky začnete setkávat čím dál častěji, je vhodné tento problém řešit, například dle výše uvedených postupů. Mnohdy je lepší takový krok neodkládat, protože hluk může signalizovat i nějakou poruchu, která povede k poškození počítače, respektive vybraných komponent.