Operační paměti RAM jsou využívané v rámci výpočetní techniky – stolní počítače, notebooky, servery. Zkratka RAM je spojením slov Random Access Memory, což prozrazuje samotné fungování těchto paměťových modulů. Poskytují prostor právě spuštěným aplikacím, čímž přispívají k rychlejším odezvám výpočetní techniky a zpracování výpočetních operací. RAM paměti neslouží k trvalému ukládání dat, jako je tomu například u pevných disků.
Při výběru operačních pamětí hraje důležitou roli několik technických parametrů. Například o rychlosti vypovídá typ paměti RAM, s níž mimochodem souvisí i odlišné napájení.
Volba operační paměti se pojí i s provedením konkrétního paměťového modulu. Odlišné jsou paměti do stolních počítačů označované jako DIMM, jiné zase paměti do notebooků značené jako SO-DIMM.
Není to pouze frekvence paměti RAM promítající se do celkové rychlosti výpočetní techniky. Ještě důležitější roli v celém procesu fungování sehrává kapacita operační paměti. Pro běžnou kancelářskou práci si vystačíte s kapacitou 4 GB. Pokud se při práci nechcete omezovat a zároveň vyžadujete výkon i v rámci nenáročných počítačových her, rozmezí 8 GB až 16 GB je ideální. Operační paměť o kapacitě nad 32 GB je potom vhodná pro náročné grafické práce, zpracování multimediálního obsahu, virtuální realitu a mnohé další.
U operačních pamětí neopomínejte ani na latenci, která prozrazuje celkový počet cyklů nezbytných pro zpracování souborů. S narůstající frekvencí operační paměti obvykle roste latence. Obecně je nižší latence výhodou.